Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Mi lesz a magyarországi SPS támogatási rendszer sorsa a KAP-reform közepette?

Az Európai Bizottság kedden nyilvánosságra hozott és vitára bocsátott javaslatai érintik a közvetlen kifizetési támogatásokat, a piaci eszközöket, a vidékfejlesztést is – mondja Bokor Péter, az EB mezőgazdasági főigazgatóság főosztályvezetője.

Létrehozva:

|

Az EB a tagállamok hatáskörébe utalná, hogy mérlegeljék: megtartanak-e egyes termeléshez kötött támogatásokat, ilyen az anyaállatokra – tehénre, kecskékre és juhokra – szóló támogatás is. Ezeket egyébként a magyar állam is megtartaná a jövőre tervezett egységes farmtámogatási rendszerben (SPS). Ezektől eltekintve eltörölnék a termeléshez kötött támogatásokat. A javaslat szerint az EU-10-nél érvényben levő egységes területalapú támogatási rendszert (SAPS) 2010 helyett 2013-ig alkalmazhatnák az új tagok, köztük hazánk is. Amennyiben Magyarország 2009-től áttér az SAPS-ről az SPS-modellre, Bokor Péter szerint tisztán jogilag a jelenlegi szabályozás a mérvadó, de vélhetően a bizottsággal folytatott konzultációban lehet kérni, hogy az új rendelet megszületésekor legyenek tekintettel erre a sajátos helyzetre. A felkészülés a hazai jogalkotás szempontjából is fontos lenne, mivel a bizottsági javaslatokban még sok a tisztázatlan kérdés, és emiatt az év végéig még számos ponton változhat a javaslatcsomag.

A főosztályvezető például nem tudott egyértelmű választ adni arra, hogy a speciális problémákkal küszködő ágazatok számára visszatartott támogatások rugalmasabbá tétele kiterjed-e arra is, hogy például a baromfi- vagy sertéságazatnak is jusson ebből a forrásból. Ezért is kérte Gráf József agrárminisztertől három agrár-érdekképviselet, az Agrya, a Megosz és a Hangya, hogy legalább egy évvel halasszák el az SPS bevezetését.

A közvetlen támogatások vidékfejlesztési célokra való átcsoportosítása Magyarországot 2012-től érintené, de az agrárkormányzat egyáltalán nem támogatja az elképzelést: gyakorlatilag azzal járna, hogy nem kapjuk meg egyszer sem azokat a közvetlen támogatásokat, amelyeket most a régi tagok kapnak, a vidékfejlesztési források növelése növekvő társfinanszírozási kötelezettséggel járna. Csak az étkezési búzánál maradna meg az intervenciós rendszer, bár amint azt magyar szakértők jelezték, ennek számítási módja hátrányosan érinti a kelet-európai országokat.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!