Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Mezőgazdasági Bizottság: befejeződött az intézményes privatizáció

 Befejeződött az intézményes privatizáció 2007-re Magyarországon, a folyamat során az állami vagyon jelentős mértékben csökkent – jelentette ki Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerdán az Országgyűlés mezőgazdasági bizottság ülésén, a privatizációs folyamatról szóló jelentés tárgyalásán.

Létrehozva:

|

A dokumentumot a bizottság 11 igen, 10 nem ellenében általános vitára alkalmasnak találta.
A jelentéshez fűzött szóbeli kiegészítésében a pénzügyminisztériumi vezető jelezte: a kormány azzal, hogy elkészítette az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. és jogelődei – a privatizáció lebonyolítására létrehozott szervezetek – tevékenységéről és a teljes privatizációs folyamatról (1990-2007) szóló jelentést, eleget tett annak a kötelezettségének, hogy a kormányokon átívelő folyamatról átfogó összegzést készítsen.

A jelentés a tényszerűségre törekedett, a tranzakciós folyamatok minősítését igyekezett elkerülni.
A magánosítási folyamatot Keller László tömören úgy értékelte, hogy szervezett formában és ellenőrzött módon folyt le. Továbbá a privatizációs folyamat hozzájárult egy sikeres gazdasági átalakuláshoz, megalapozta a piacgazdasági átalakulást.

A magánosítási folyamat egyenlegéről az államtitkár elmondta: folyó áron számolva a magánosításból a vizsgált időszak alatt 2.952 milliárd forint bevétele származott az államnak, és 1.370 milliárd forint költséget kellett a folyamat során elszámolnia. A privatizáció javította az ország fizetőképességét, és csökkentette adósságállományát is – tette hozzá az államtitkár.

Több honatya, elsősorban Ángyán József fideszes képviselő azt firtatta, hogy ha a privatizációs bevételek csökkentették az államadósságot, akkor miként lehet, hogy a szaldó mégis negatív. A legtöbben elismerték azt, hogy a privatizációs folyamatban voltak hibák, főként azt emelték ki, hogy a mezőgazdaság privatizációja nem mindig az érintettek érdekeinek figyelembevételével történt. Példaként hozták a magyar élelmiszeripar magánosítását. Egyetértés volt abban, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tevékenységét esetlegesen egy más alkalommal meg kellene vizsgálniuk a képviselőknek.

Medgyasszay László KDNP-s honatya arról beszélt, hogy a privatizációs folyamatról objektív elemzést senki sem tud adni,  általában mindenki a saját szemszögéből próbálja értékelni.
A testület elfogadta azt a bizottsági módosító javaslatot, hogy az áru uniós meghatározására vonatkozó jogszabály hatálya alól ki kell vonni a genetikailag módosított (GMO) növények szaporító anyagait, mivel a elfogadása e kitétel nélkül sértené a Magyarországon érvényben lévő GMO moratóriumot.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!