Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Mentőöv a Nitrogénműveknek – ki kapaszkodik bele?

A kormány hajlandó megmenteni a megingott helyzetű péti Nitrogénműveket, hogy életben tartsa a hazai agrárium műtrágyaellátása szempontjából kulcsfontosságú céget, amelynél áll a termelés.

Létrehozva:

|

A Magyar Fejlesztési Bank az egyik leggazdagabb magyarként számon tartott Bige László érdekeltségébe tartozó péti társaság többségi tulajdona és egyéb biztosítékai fejében a meglévő 14 milliárd forintos állami hitelt további tízzel megfejelné, és a költségvetés terhére mindkettő mögé készfizető kezességet vállalna.

A mentőövről még nincs egyezség a kormányon belül. A vitához muníciót az adhatott, hogy a háttérben egyre elkeseredettebb harc folyik a Nitrogénművek részvényeinek 50 százalékáért Bige László és Rozsnyói György között. Utóbbi perben áll a cég feléért, és a pénzügyminiszternek írt levelében azt állítja, hogy a Nitrogénművek tavalyi hivatalos mérlegében szereplő többmilliárdos nyereséggel szemben ennél is nagyobb veszteséget szenvedett el balul kiütő devizaügyletei miatt.

A kormány elvi álláspontja szerint a péti Nitrogénműveknek, az ország egyetlen műtrágyagyárának minden körülmények között meg kell maradnia – nyilatkozta Gráf József, az agrártárca vezetője. A részletekről azonban még folynak az egyeztetések – tette hozzá. Véleménye szerint ha a talpon maradáshoz pótlólagos állami pénz szükséges, akkor azt biztosítani kell a cég számára. A miniszter szakmai álláspontja szerint a mezőgazdaság zavartalan működése érdekében meg kell maradnia a Magyarországon belüli műtrágyagyártásnak, vagyis nem szabad az ellátást a konkurens külföldi gyártóktól függővé tenni.

Az, hogy az esetleges pénzfolyósítást milyen feltételekhez kellene kötni, az erre szakosodott intézmények szakterülete eldönteni – tette hozzá Gráf József. Úgy vélte: az az ügy szempontjából másodlagos, ha esetleg a feltételek közé tartozna például a tulajdonosváltás – netán az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is részesedéshez juthatna -, avagy csupán az új feltételek nem teljesítése járna egyfajta tulajdonosváltással. Ennek kapcsán az agrárminiszter annyit tartott fontosnak, hogy az üzem ne "külföldi" – ezen belül is semmiképpen sem az esetleges konkurensek képviselőinek – kezébe kerüljön. A miniszter úgy vélte: a pénzügyi feltételeket mihamarabb meg kell teremteni, mivel az üzemnek szakmai vélemények szerint legkésőbb januárban el kell kezdenie a termelést.

Szakértők szerint a szokásos banküzemi körülmények között nem teljesen lenne vállalható egy újabb 10 milliárdos hitel egy hasonló cégnek. Ugyanakkor Péten úgy látják, a 2014-ben lejáró MFB-hitelt eddig mintaszerűen, sokszor előtörlesztéssel is fizették. Azt nem tagadták, hogy új működési hitelre lenne szükség, de csak azért, mert a Nitrogénművektől az OTP Bank megvonta a hitelt. A cégnél is hangsúlyozzák, hogy egy 10 milliárd forint körüli gyorshitel eltörpül a cég 100 milliárdos értékéhez képest.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!