Agrárgazdaság
Megháromszorozódtak a haszonbérleti díjak
Elemzők szerint a csatlakozás óta szinte befagyott a földpiac, mivel a hazai gazdálkodóknak tőkéjük, a társas vállalkozásoknak és a külföldieknek pedig joguk nem volt a vásárlásra. Az Európai Bizottság az újabb tagállamok földpiacát vizsgáló jelentésében kifejti: indokolt volt a külföldiek földvásárlásával kapcsolatos derogáció az új tagok esetében.
A termőföld forgalma Magyarországon a csatlakozás óta lényegében állandó, évente 200-220 ezer hektár cserél gazdát – mondta Biró Szabolcs, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) munkatársa. 1999-2004 között évi 20-40 százalékkal is emelkedtek az árak, azonban a csatlakozás óta visszaesett az áremelkedés lendülete. Felmérések szerint átlagosan 410 ezer forintba került egy hektár szántó 2007-ben. Azonban régiónként jelentős eltérések vannak.
Észak-Magyarországon és a Dél-Alföldön például 10-15 százalékkal elmaradnak az árak az országos átlagtól, a dél-dunántúli régióban pedig 30 százalékkal magasabbak. Egy régión belül a legnagyobb eltéréseket az Észak-Alföldön lehet tapasztalni: kevéssé értékes föld cserélt már gazdát 200 ezer, kiváló minőségű pedig 2,3 millió forintos hektáronkénti áron is.
A magyar mezőgazdaság jellemzően bérelt földön működik. A 2005-ös gazdaságszerkezeti összeírás eredménye szerint a mezőgazdasági területek mintegy 58 százaléka van haszonbérbe adva. Jellemzően az 5-10 éves bérleti szerződések dominálnak, ezt elősegíti az is, hogy amennyiben öt évnél hosszabb időre szól a bérleti szerződés, nem kell forrásadót fizetnie a tulajdonosnak. A KSH adatai szerint a szántóterületek átlagos bérleti díja 2003-2007 között összességében 60 százalékkal nőtt és eléri a 18,8 ezer forintot hektáronként. A növekedés leginkább a területalapú támogatások bevezetésének köszönhető.
Mostanra a magyar tulajdonosok egy része felismerte, hogy az uniós agrártámogatások milyen pluszforrásokhoz juttatták a bérlőket, és mára az éves bérleti díjak egyre inkább közelítenek a területalapú támogatások összegéhez. Az egységes gazdaságtámogatási rendszer (SPS) tervezett bevezetése itt már komolyan érezteti hatását: az újonnan kötött haszonbérleti szerződések esetében a díjak gyakorta a korábbi díj két-háromszorosát is elérik – mondta Biró Szabolcs.
A jelenlegi magyar termőföldárak és bérleti díjak igencsak elmaradnak a régebbi uniós tagállamokétól, Nyugat-Európában például 2-8 millió forintos hektáronkénti ár is elfogadott. Pontos adatok azonban nincsenek a hazai földárakról, mivel ilyen összesítést nem készít sem a földhivatal, sem a KSH, az APEH illeték-nyilvántartása pedig nem feltétlenül pontos, mivel megesik, hogy nem a valós ár kerül a szerződésbe. Leginkább az egyes településeken hallható „tapasztalati árak” fedik a valóságot.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen