Agrárgazdaság
Megemelték a tejkvótákat
Két százalékkal emelik a nemzeti tejkvóták nagyságát az EU-ban áprilistól. Erről állapodtak meg az agrárminiszterek hétfőn lapzártánk után véget ért brüsszeli ülésükön.
Az Európai Bizottság előterjesztését annak dacára szavazta meg a tagállamok minősített többsége, hogy a legnagyobb termelőnek számító Németország mellett Ausztria is ellenezte a javaslatot, Franciaország pedig tartózkodott.
Horst Seehofer német szakminiszter szerint az elmúlt hetekben már estek a tejfelvásárlási árak, ezért a kvótanövelés sok termelő jövőjét veszélybe sodorja. Mariann Fischer Boel agrárbiztos viszont úgy látja, a piac nagyon is könnyen fel tudja venni a többletkínálatot, ráadásul a kvótaemelés segít felkészülni a termelőknek a kvóták 2015-re tervezett teljes eltörlésére.
A kvótaemelést a tanácsülésen Magyarország is megszavazta, pedig hazánk távolról sem éri el az engedélyezett termelési menynyiséget. Forgács Barnabás, az FVM szakállamtitkára az „igen” voksot azzal magyarázta, hogy az EU egészének érdekeit igyekezett szem előtt tartani. Glattfelder Béla néppárti európai parlamenti képviselő viszont úgy látja, a kvótaemelés elhamarkodott, kockázatos és hazánknak nem érdeke. A tejfelvásárlási árak az elmúlt hetekben hazánkban is 10-20 százalékkal csökkentek, s a kvótaemelés szerinte megakadályozhatja, hogy a magyar gazdák kihasználják a jelenlegi kvóták mellett meglévő lehetőséget a termelés növelésére.
A magyar Tej Terméktanács nem támogatta a kvótaemelést – hangsúlyozta lapunknak Istvánfalvi Miklós, az érdekszervezet elnöke. Magyarországot ugyanis a döntés nem hozza jobb helyzetbe, mi több, a magyar gazdaságok közvetve jelentős felvásárlástól eshetnek el. Egyrészt a hazai termelők már évek óta nem érik el a hazánk számára kiszabott évi 1,99 millió tonnás kvóta 90 százalékát sem. Tavaly például 83,3 százalékot teljesítettek. Ezért a kvótaemelés olyan országoknak – például Olaszországnak kedvez, amelyek túlteljesítettek, s a kvótán felüli mennyiségért büntetést fizettek vagy a kínálati hiányt importból pótolták. A hazai tejgazdaságok évente háromszázmillió liter tejet exportáltak az unió tagállamaiba, legtöbbet Olaszországba – fűzte hozzá. Ebből az következik, hogy a kvótaemelést követően előreláthatólag kevesebb tejet szállítunk külföldre.
Másrészt a tej felvásárlási ára is csökkenhet. A kvóta emelésére 2007 második felében tettek javaslatot, amikor kínálati hiány miatt emelkedett a tej ára. Az idén azonban már inkább kínálati piacról beszélhetünk.
A brüsszeli ülésen a miniszterek egységes álláspontot fogadtak el a közös agrárpolitika (kap) állapotfelmérésével kapcsolatban is. Ennek célja, hogy nyomást gyakoroljon Fischer Boelre, akinek május 20-án kell előállnia a tervezett felülvizsgálat újabb, immár részletes javaslataival. Az első bizottsági javaslatok közül a legnagyobb ellenállást az váltotta ki, amely szerint meghatározott birtokméret felett jelentősen csökkentenék a kifizethető támogatásokat. Jó néhány tagállam – köztük Magyarország is – attól fél, hogy ez ronthatja az agrártermelés versenyképességét.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen