Kapcsolatfelvétel

Hírek

Még tovább is eshet az olaj árfolyama

Az olajpiaci fundamentumok lefelé mutató trendet vetítenek előre az év hátralévő részére, ám a geopolitikai bizonytalanságok − elsősorban az iráni szankciók júliusi hatálybalépése −, illetve a jegybankok esetleges nyári akciója akár fordíthat is az irányon.

Létrehozva:

|

Tegnap kezdte meg kétnapos ülését a Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottsága, ahol a kamatdöntés mellett a legfontosabb kérdés, milyen újabb monetáris akcióval előzzék meg az eurózóna válságának átterjedését. A piacon megoszlanak a vélemények a Fed várható lépéséről, a Reutersnek nyilatkozó elemzők többsége szerint az ülésen legjobb esetben is csak az "operation twist" meghosszabbításáról dönthetnek. A Reuters egy másik felmérése szerint 250 megkérdezett alapkezelő kétharmada vélte úgy, hogy októberig az ECB újabb likviditási programot indít, míg a nyilatkozók fele nyilatkozta, hogy közben a Fed is újraizzítja kötvényvásárlásait (QE3).

A visszafogott jegybanki jelzések a dollár gyengítésén keresztül eddig megtámogatták az árupiacokat, a dollárindex a múlt héten 0,3 százalékot süllyedt, ami az ebben jegyzett áruk árát növeli, de legalábbis a lefelé csordogáló árfolyamokat 8 hónapos mélyponton megfogta.

Nagyobb nyomás leginkább a kőolaj piacán érzékelhető, ennek ellenére több nagy bankháznál is egyelőre még vételre ajánlják a terméket. A Goldman például annak ellenére tartja fenn ajánlását, hogy legutóbb áprilisban adott ki 125 dolláron ilyen jelzést, azóta viszont a határidős termékek árfolyama 20 százalékot esett. A csúcsot a Brent állította be márciusban 128 dolláron, ám a következő hónapban sikerült a 100 dolláros küszöb alá esnie, ahol utoljára 2011 elején járt.
Nem sikerült eddig 8 hónapos mélypontjáról elszakadnia az amerikai típusú nyersolaj (WTI) árfolyamának sem, amellyel jelenleg hordónként 83 dollár körül kereskednek. Elemzők egyöntetű véleménye szerint a piaci fundamentumok továbbra is lefelé mutatnak. A Reuters konszenzusa szerint hiába várható, hogy július 1-jétől életbe lép az Európai Unió Iránnal szembeni behozatali embargója, azt lényegében már beárazta a piac. Ezért közvetlen hatása nem lesz az árakra, hogy várhatóan legalább napi 200-215 ezer hordónyi iráni olaj kiesik a piacról. A középtávú árakat inkább az fogja meghatározni, kik és milyen mértékben tudják majd kijátszani a szankciót.

Az embargóval ugyanis az iráni olajszállításokra köthető biztosítások is befagynak, ez viszont azokban az országokban emeli meg a kőolajimport költségét, ahol közvetlen szankciót nem léptettek életbe a perzsa állammal szemben. Elsősorban Ázsiában okozhat zavarokat a biztosítási ügyletek befagyasztása, amire a japán kormány azzal reagált, hogy állami garanciát kínál a kőolajszállítóknak. Valószínűleg a többi állam is hasonló támogatást fog nyújtani, de egyelőre sem India, sem Dél-Korea nem jelentett be ilyet (pedig mindkét államnak jelentős az iráni importja).

A kockázatok ellenére − vélik elemzők − nyomott marad az árfolyam, ami két okra vezethető vissza. Egyfelől látványos túlkínálat van a piacon, hiszen Szaúd-Arábia rekordütemben, napi 10 millió hordót hoz a felszínre, amivel egyébként megsérti az OPEC múlt havi, 30 millió hordóban maximált napi kitermelési kvótáját. Az olajexportőr országok idegesen figyelik az eseményeket, mivel a fekete arany iránti kereslet folyamatosan csökken az európai válság és a globális lassulás miatt. Eközben pörgeti fel Szaúd-Arábia a termelését, hogy így készüljön fel a július 1-jén Iránnal szembeni embargóra − hívta fel a figyelmet elemzésében az Equilor, amely szerint a legtöbb OPEC-tag a szaúdi kibocsátás visszafogását szeretné elérni, hogy újra 100 dollár közelébe emelkedhessen az árfolyam.
A tengerentúli piac is telített: Észak-Amerikában több mint 20 éves csúcsra szöktek a stratégiai készletek, miközben a G8 vezetősége jelezte, hogy amennyiben nagyobb zavar keletkezne az iráni embargó miatt, a tagállamok felszabadíthatnak a készleteikből.

A keresleti oldal eközben kezd nagyon nyomottá válni, amit nemcsak az eurózónát sújtó recesszió idéz elő, hanem az érezhetően csökkenő kínai és indiai felhasználás is. Irán várhatóan a nyáron a tavalyi bázis felét fogja tudni exportálni, ami gyakorlatilag napi 1 millió hordónyi kőolaj kiesését jelenti, és összességében mintegy 1,3 millió hordónyi kivitelt − a Citigroup számításai szerint.

A Barclays Capital ehhez annyit tett hozzá, hogy a fölfelé ható kockázatok 1,5 millió hordó kiesése után nőnének meg, vagyis jelenleg hiába várható a két hét múlva esedékes szankció, annak nem lesz számottevő hatása. Ráadásul nem is biztos, hogy életbe lép, mivel az utolsó pillanatban, hétfőn Moszkvában a nyugati hatalmak ismét tárgyalást kezdtek Iránnal, bár valószínűleg nem járnak sikerrel. Erre utal Günther Oettinger, az unió energiaügyi biztosának nyilatkozata, aki közölte, Európa ragaszkodik a szankciók júliusi hatályához, míg az Eurasia Group legfrissebb jelentése arra hívta fel a figyelmet, hogy Irán sem fog engedni céljaiból, mivel továbbra is jelentős olajszállítmányt tud eladni, például Kínába, ahol csak júliusban várhatóan napi 500 ezer hordónyi rakományra adnak ki rendelést.

A jegybanki akciók mellett az OPEC-kvóta felülvizsgálata mozgathatná meg az árakat, elemzők szerint ha tartósan 100 dollár alatt marad a Brent és a WTI, akkor elképzelhető, hogy leszállítsák a napi 30 millió hordónyi limitet, de ehhez az kell, hogy Szaúd-Arábia is betartsa az OPEC döntéseit.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!