Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Még mindig tart az aratás

Az elmúlt hetek esőzései és az augusztus első hetére jelzett csapadékos időjárás komolyan hátráltatja az aratást, rontja a búza minőségét és egyre nagyobb kiadásokat okoz a gazdáknak. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) adatai szerint július végégig csak az őszi búza 85 százalékát tudták betakarítani a földekről – az utolsó, az aratás szempontjából akadálymentes nap július 14-e volt.

Létrehozva:

|

Addig mintegy hárommillió tonna búza került a raktárakba, aminek mintegy 70 százaléka volt kimondottan jó, étkezési minőségű. Ez fedezi a hazai étkezési szükségletet. Az 1,124 millió hektáros vetésterület jelentős részén azonban még mindig van lábon álló búza: Észak-Magyarországon Borsodban, Szabolcsban, a Dunántúlon pedig kisebb területeken Vas, Zala, Veszprém és Győr-Moson-Sopron megyében. Kelet-Magyarországon, a Hernád és a Tisza völgyében, az esőzés mellett az ár- és belvíz miatt szünetelt az aratás; a 6600 hektárnyi elöntött szántóterület közel felén, 3060 hektáron volt kalászos gabona. A becsült kár meghaladja a 350 millió forintot.

Az időjárás ott is visszavetette a betakarítást, ahol nem kellett árvíztől tartani, mivel az átázott talajra nehezen tudtak rámenni a gépek. Szabolcsban várhatóan egy-kétezer hektárról nem is tudják majd emiatt betakarítani a termést – mondta lapunknak Tóth István, a MOSZ titkára. Megindult a táblák gyomosodása is, ami szintén lassítja, sőt a tisztítási és szárítási költségek miatt drágítja is az aratást. Ugyanakkor a többször megázott búzatáblákon számottevő minőségromlással is számolniuk kell a gazdáknak: nagyobb lehet a fuzáriumfertőzés veszélye (a fuzáriumgombával fertőzött búza étkezési célra egyáltalán nem, takarmányozásra korlátozottan, kismértékű szennyezettség esetén alkalmas, mivel vetélést okoz az anyaállatoknál). Sokkal nagyobb gond, hogy a viharok miatt megdőlt táblákon megindult az érett szemek csírázása, így megeshet, hogy egyes táblákról már takarmánynak se jó termést lehet csak betakarítani. Ezt legfeljebb energia-előállításra lehet fölhasználni – közölte Tóth István.

A repcét teljes mértékben betakarították, mostanra az őszi búza mellett már csak a rozs, a zab és a főképp takarmányként termesztett tritikálé van a földeken. A MOSZ adatai szerint ezek 50-60 százalékát már szintén betakarították. E terményeknél nem annyira a minőségromlás a fő probléma, hanem az aratás további csúszása, mivel egy többnapos eső vagy erős szélvihar miatti megdőlés komoly veszteségeket okozhat. E szempontból a napraforgó is veszélyben van: a felázott talaj miatt az érőben lévő, egyre nehezebb tányérok megdőlhetnek, ha erősebb szél éri őket. Az idei év egyik meglepetése, hogy egyre erősödik a szalma iránti kereslet. A megújuló energiára, biomassza-tüzelésre átálló erőművek alapanyagigénye egyre nagyobb, egyes hírek szerint akár az erőművek száz kilométeres körzetéből is veszik a felbálázott szalmát.

Akár az erőművek száz kilométeres körzetéből is veszik a felbálázott szalmát

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!