Agrárgazdaság
Második alkalommal is nagy siker a Magyar Agrárakadémia
"Az előttünk álló évtizedben az élelmiszer és az édesvíz olyan stratégiai jelentőségű termékké válik a világban, mint ma a kőolaj vagy a földgáz" – mondta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának főtagja, aki az idén immár második alkalommal kezdeményezte a Magyar Agrárakadémiát.
EP képviselő és a Földművelésügyi- és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közös szervezésében megvalósult pápai rendezvényen 50 neves hazai és külföldi előadó és 400 fős szakértő közönség részvételével szakmai vitát folytatnak az élelmiszergazdaság aktuális kihívásairól. Az idei tanácskozás fő témája a világgazdasági válság hatása az agráriumra és az élelmiszergazdaságra, de megvitatásra került az európai és a magyar mezőgazdaság versenyképességének kérdése, az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának jövője és a magyar mezőgazdasági termelés feltételeinek, jövedelmezőségének javítása is.
Tabajdi Csaba előadásában hangsúlyozta, hogy az agrárágazat különösen nehéz helyzetben van a globális gazdasági válság idején. "2007 óta soha nem látott mértékben ingadoznak a mezőgazdasági termények árai, megoldatlan az agrár-beruházások finanszírozása. Az éghajlatváltozás és a szigorodó környezetvédelmi, fogyasztóvédelmi követelmények új kihívások elé állítják a termelőket és folyamatosan változik a hazai agráriumot egyre nagyobb mértékben befolyásoló Közös Agrárpolitika is.
A nehézségek ellenére a magyar mezőgazdaság mégis komoly lehetőségek előtt áll. Az ország mezőgazdasági adottságai kiválóak, az élelmiszertermelés és a bioenergetika pedig globális szinten stratégiai jelentőségre tehet szert az elkövetkező évtizedben.
Ahhoz, hogy a mezőgazdaság stratégiai húzóágazattá váljon Magyarországon, kiszámítható finanszírozás, stabil, áttekinthető földviszonyok, a beruházások ösztönzése szükséges. A finanszírozás kiszámíthatóságát és a földviszonyok áttekinthetővé válását is elősegíti az SPS támogatási rendszerre való áttérés, az Agrárkamara által kezdeményezett Új Magyar Agrárstratégia pedig meghatározza a magyar mezőgazdaság hosszú távú céljait és az ezek teljesítéséhez szükséges teendőket."
A II. Magyar Agrárakadémián felszólalt felszólalt Neil Parish, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának elnöke, Jean Luc Demarty, az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának főigazgatója, a francia Stéphane Le Foll, az EP Mezőgazdasági Bizottságának elsőszámú alelnöke, Jan Mulder holland EP képviselő, Kelemen Atilla, volt EP képviselő, Stéphane Le Moing a francia mezőgazdasági minisztérium képviselője, Jacques Loyeau francia gazda és szakértő, Jean-Marie Guilloux és Valérie Péan, a francia Saint Germain mezőgazdasági csoport tagjai.
Magyar részről előadást tartott Gráf József miniszter, Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára, Máhr András, az FVM szakállamtitkárai, Németh Imre és Nagy Frigyes, korábbi mezőgazdasági miniszterek, Glatz Ferenc, az MTA korábbi elnöke, Ficsor Ádám, kijelölt tárca nélküli miniszter, Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke, Udovecz Gábor, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) vezetője, Popp József, az AKI főigazgató-helyettese, Halmai Péter, a Szent-István Egyetem tanára, Magda Sándor, a Károly Róbert Főiskola rektora, Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, Losoncz Miklós, a szervezet kutatásvezetője, Nagy Sándor, a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. vezetője. A délutáni szekcióüléseken a magyar agrárszakma legkiválóbb kutatói, szakemberei, az ágazat kiemelkedő gazdasági szereplői és szakpolitikusai öt témában folytatják a tanácskozást.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból