Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Más ágazatnál kevésbé sújtja az agráriumot a válság

A magyar agráriumot a gazdasági válság a többi ágazatnál kevésbé sújtja – jelentette ki Nyújtó Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium stratégiai főosztályának vezetője csütörtökön Budapesten a szektor finanszírozásáról rendezett szakmai konferencián.

Létrehozva:

|

Ismertette: a válság hatására az idén az agrárszektor teljesítményének értéke 7 százalékkal esik vissza, míg más ágazatokban a csökkenés általában kétszámjegyű.
    
A magyar mezőgazdaság részesedése a bruttó hazai össztermékből, a GDP-ből tavaly 4 százalék körül alakult, míg a teljes agrárszektoré 13-15 százalékra tehető.
   
A magyar agrár- és élelmiszerexport tavaly 14,3 százalékkal emelkedett az előző évhez képest és elérte az 5,7 milliárd eurót.
   
Tavaly a magyar mezőgazdaságnak biztosított 430 milliárd forint összegű támogatásból csaknem 400 milliárd forintot használtak fel. A nemzeti önrész 313 milliárd forintra rúgott.
   
Idén az agrárszektor támogatottsága valamelyest emelkedik és eléri a 437 milliárd forintot – mondta a főosztályvezető. Ebből az uniós támogatás mértéke 230 milliárd forintot tesz ki, míg az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program forrásaiból felhasználható összeg 200 milliárd forint körüli lesz.
   
Múlt évben az agrárszektor nyeresége 73-75 milliárd forint körül alakult, míg az előző évben ez 71 milliárd forintot tett ki, az ágazat kibocsátásának volumennövekedése pedig 2008-ban 30 százalékkal haladta meg az előző évit.
   
Annak érdekében, hogy az ágazat finanszírozhatósága fennmaradjon, az agrárkormányzat több intézkedést is tett, például számos forgóeszköz-hitel lehetőséget teremtett az agrárvállalkozók számára. Nyújtó Ferenc példaként említette a gabona-, illetve a TÉSZ forgóeszköz-hiteleket. Jelezte ugyanakkor, hogy Magyarországon a termőföld-jelzálog még nem elterjedt, pedig a mezőgazdaság finanszírozásában ez az agrárhitelkeret 50 százalékát adja a fejlett nyugati országokban. Magyarországon ez most még csak 1-2 százalékra tehető, a szakértői becslések alapján 1.500 milliárd forintot elérő termőföld-érték mellett.
   
A főosztályvezető emlékeztetett arra is, hogy a napokban indul el az élelmiszer-bankgarancia program, amelynek keretében összesen 30 milliárd forint bankgaranciát igényelhetnek az élelmiszeripari cégek termelésük finanszírozhatóságának fenntartatására. 
   
Aladics Sándor, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgató-helyettese megerősítette: a bank érdekelt abban, hogy a mezőgazdasági termelők, illetve az élelmiszer-feldolgozók rövid, közép- és hosszú távú hitelekhez juthassanak tevékenységük finanszírozásához.
   
Megemlítette: az Új Magyarország agrárforgóeszköz hitelkeretében 14 milliárd forintot bocsátott az ügyfelek rendelkezésére az MFB, amiből 13,2 milliárd forintot ki is helyeztek.
   
A gabona forgóeszköz-hitel értéke 15 milliárd forint volt, amiből 7,5 milliárd forintot hagytak jóvá a pénzintézetek.
   
A TÉSZ forgóeszköz-hitel esetében 5 milliárd forint volt a felhasználható keret, amelyből eddig 1,1 milliárd forintot vettek igénybe. Az MFB vezérigazgató-helyettese külön is beszélt az élelmiszeripari bankgarancia programról, amelyet ő is úgy minősített, hogy jelentős segítséget nyújthat a likviditási gondokkal küszködő élelmiszeripari cégeknek. Megerősítette: 30 milliárd forint bankgarancia áll a cégek rendelkezésére, amely 37,5 milliárd forint kölcsön felvételét teszi számukra lehetővé.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!