Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Magyar borok – félreértés, vagy szándékos lejáratás

Félreértésnek, vagy a magyar borok szándékos lejáratásának tartja azt az interneten terjedő hírt a Magyar Borakadémia elnöke, amely egy nagy-britanniai egyetemen végzett kutatásra hivatkozva túl magasnak tartja a magyar borok nehézfémtartalmát.

 

Létrehozva:

|

Sümegi József leszögezte: a magyar borokat mielőtt forgalomba kerülnének az Országos Borminősítő Intézetben (OBI) kell megvizsgáltatni, eddig az OBI-tól nem érkezett jelzés arról, hogy a magyar borok nehézfémtartalma túl magas lenne.

Ez a szakember szerint nem is lehetséges, mivel sem a Magyarországon termesztett fajták, sem a magyar talajviszonyok nem indokolják, hogy a magyar borban jelentős nehézfémtartalom legyen. Azt pedig egyszerűen elképzelhetetlennek tartja a szakértő, hogy a megengedettnél 300-szor nagyobb nehézfémtartalom lenne a magyar borokban. Egyébként az alkalmazott mérési módszert sem ismeri, így  – mint mondta – a eredmény számára értelmezhetetlen.

Ez a hisztériakeltés Sümegi József szerint, vagy nagyfokú félreértésre, vagy a magyar borok szándékos lejáratására utal. A Magyar Borakadémia elnöke úgy vélte: esetleg piaci érdekek lehetnek az ügy hátterében.

A Magyar Borakadémia elnökével ért egyet dr. Kocsi Emília, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (Központ) Borminősítő Igazgatóságának igazgatóhelyettese, aki szintén úgy vélte, hogy az interneten terjedő híresztelés a magyar borok piaci pozíciójának megingatását szolgálhatja.

Elmondta: évek óta nem fordult elő Magyarországon, hogy a bormintákban magas nehézfémtartalmat mérték volna, és ezért zárolni, illetve megsemmisíteni kellett volna tételeket.

A szakértő hivatkozott arra az uniós vizsgálatra is, amelynek során nem régiben 100-100 magyar bormintát vizsgáltak meg az uniós laboratóriumokban és egyetlen kifogás sem érkezett a mintákkal kapcsolatban. 

Mindehhez Kocsi Emília hozzátette: a londoni Kingston Egyetemen végzett vizsgálatok módszertanáról semmit nem közöl az a magyar borokra vonatkozóan negatív következtetést tartalmazó cikk, csak megállapítja, hogy a magyar és a szlovák borok nehézfémtartalma magas. Nem lehet tudni, hogy a kutatók milyen metódus alapján, hány mintát vizsgáltak, sőt azt sem, hogy a nehézfémtartalmat külön-külön vagy együttesen mérték-e.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!