Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Magosz vélemény: az SPS-ről szóló államtitkári nyilatkozatról

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezet Szövetsége (Magosz) szerint, amennyiben az FVM valóban figyelembe akarja venni a gazdák többségének a véleményét, akkor haladéktalanul eláll az összevont támogatási rendszer (SPS) 2009-es bevezetésétől. Így reagált a szervezet Gőgös Zoltánnak, az agrártárca államtitkárának hétfői nyilatkozatára, amelyben a rendszer előnyeit ecsetelte.

Létrehozva:

|

Az MTI-hez ez ügyben elfogadott Magosz-elnökségi állásfoglalás szerint a Közös Agrárpolitika (KAP) jelenleg zajló állapotfelmérése (Health Check) során az Európai Bizottság javaslata alapján az új tagállamok, 2011 helyett, 2013-ig alkalmazhatják az egyszerűsített területalapú támogatási rendszert (SAPS). Ennek indoka, hogy 2013 után brüsszeli elképzelések szerint az egész EU-ban egységesen egy, a SAPS-hoz közelebb álló agrártámogatási rendszer alkalmazását tervezik.

 

Az FVM azon állítása – húzza alá az elnökségi vélemény -, hogy amennyiben 2009-től nem vezetjük be az SPS-t, Magyarország támogatásoktól esik el, félrevezető. "A magyar mezőgazdaság közösségi támogatása nem attól függ, hogy milyen kifizetési rendszert alkalmazunk" – áll a Magosz közleményében.

 

A Magosznál úgy vélik: nem felel meg az az állítás sem a valóságnak, hogy az SPS-re való átállás nélkül az állattartók több milliárd forint támogatástól esnek el. Állítják ugyanis, hogy a nemzeti kiegészítés (top-up) jelentős részben ugyanolyan földalapú támogatás, mint a közvetlen kifizetés közösségi része. Másrészt pedig a top-up egészen addig fizethető, ameddig azzal együtt a magyar gazdák el nem érik a régi tagállambeli gazdák támogatásának 100 százalékát, függetlenül attól, hogy SAPS vagy SPS rendszerben fizetik azt ki.

 

Valótlannak tartja a Magosz elnöksége az FVM azon állítását is, hogy a jelenlegi rendszerben a földtulajdonosok kapják a területalapú támogatást, évi 80 milliárd forint adózatlan jövedelemhez jutva ezzel. A vonatkozó EU Tanácsi rendeletek alapján – szerintük ugyanis – a területalapú támogatások jogosultja a SAPS és az SPS alapján is a föld használója.

 

Gőgös Zoltán az MTI-nek hétfőn azt mondta: az SPS rendszert azért kell bevezetni Magyarországon, mert ha ezt nem teszi meg az agrárkormányzat, úgy a magyar gazdálkodók a fejlett országok agrártámogatásának csupán 60-65 százalékához juthatnak a továbbiakban. Az SPS rendszerre való áttérés ezt az arányt 80 százalék fölé emeli már a bevezetést követően.

 

 Az államtitkár hangsúlyozta ugyanakkor: ha az új támogatási rendszerről a napokban kezdődő társadalmi vitában – ahol sok-sok félreértés tisztázható – az derülne ki, hogy a gazdálkodók többsége a jelenlegi, egyszerűsített területalapú támogatási rendszert pártolja, akkor a minisztérium eláll az SPS rendszer bevezetésétől.

 

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!