Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Lengyel-orosz élelmiszerkonfliktus

Alekszej Gorgyejev orosz és Marek Savicky lengyel agrárminiszter még 2007. december 12-én állapodott meg a lengyel hússzállítások újraindításáról, majd 2008 januárjában, a berlini Grüne Woche kiállításon megállapodást írtak alá a növény-egészségügyi együttműködésről, valamint a növényi eredetű élelmiszerek szállításáról.

Létrehozva:

|

A 2005 novembere óta tartó konfliktus ezzel lényegében megoldódott, jelenleg azok az úgynevezett technikai megbeszélések folynak, amelyek alapvető témája a lengyel élelmiszerüzemek vizsgálata. Az orosz állategészségügyi és növényvédelmi hatóság szakemberei helyszíni vizsgálatokat folytatnak, és ezek eredményeként kaphatnak a megfelelt üzemek az orosz piacra szállítási jogosultságot.
 
A jelenlegi helyzetet jellemezve Alekszej Gorgyejev orosz agrárminiszter úgy nyilatkozott, hogy a lényeges, elvi problémákat megoldották, és ezt erősítette meg a február 8-i lengyel-orosz csúcstalálkozó is.
 
A lengyel-orosz mezőgazdasági kapcsolatokat értékelte Putyin orosz elnök is, aki a lengyel miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után kijelentette, hogy nem kell dramatizálni a létező problémákat, és azok megoldásához elengedhetetlen a normális gazdasági együttműködés visszaállítása.

Ezzel összefüggésben példaként hozta föl a mezőgazdaságot, igaz, új megközelítésben. Az elnök szerint ugyanis a fő probléma nem konkréten Lengyelországgal függ össze. Általában is felmerül, hogy amennyiben az EU mezőgazdasága erőteljes támogatást kap, és ezek a termékek tömegesen megjelennek az orosz piacon, akkor le kell ülni a tárgyalóasztalhoz, és át kell gondolni, hogy lehet minimalizálni a negatív következményeket.

 
Az elnöki megközelítés annyiban tekinthető újszerűnek, hogy továbblépve a korábbi, politikai színezetet is kapott lengyel-orosz élelmiszerkonfliktuson, általában nehezményezi az orosz agrártermelőkre nehezedő importnyomást.
 
Amint ismeretes, az orosz kormányzati munkában évek óta jelen van az a dilemma, ami az agrárium perspektíváival, illetve a piacvédelemmel kapcsolatos. A pénzügyi és a gazdasági tárca folyamatosan azt az álláspontot képviseli, hogy az élelmiszerimport liberalizálása, és ezen keresztül a világpiaci verseny hatásainak felszabadítása vezethet a hazai mezőgazdasági termelők megerősödéséhez.

Az agrárlobby ugyanakkor ezzel nem ért egyet, és a meglévő importkorlátozások további erősítését szorgalmazza. A mostani elnöki megszólalás feltehetően újabb szakaszát nyitja meg a tárcák közötti vitának.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!