Kapcsolatfelvétel

Hírek

Körbeveszi a GMO a magyar vasfüggönyt

Miközben Csehországban, Romániában és Szlovákiában engedélyezték bizonyos génmódosított kukoricák köztermesztését, Magyarország továbbra is kitart a teljes tiltás mellett. Információink szerint a többet és olcsóbban termő növényekből már a magyar gazdák is vetnének.

Létrehozva:

|

Újabb vitába keveredhet a magyar kormány Brüsszellel a géntechnológiával módosított (GMO) növények tiltása miatt. Magyarország ugyanis továbbra is mereven elzárkózik a GMO-organizmusok alkalmazásától – különösen az unióban engedélyezett organizmusok közül a Magyarországon is sikeresnek ígérkező MON 810 kukoricafajta-csoport alkalmazásától. A fajtára még 2005 januárjában jelentett be védzáradékot az ország (vagyis közölte, hogy annak ellenére korlátozza az itteni forgalomba hozatalt, hogy azt Brüsszel az unióban lehetségesnek mondta).

Az Európai Bizottság (EB) megalapozottság hiányában kezdeményezte is a tilalom visszavonását. Tavaly azonban a 27 tagállamból 22 – közöttük Magyarország is – az EB javaslata ellen szavazott, így a korlátozás továbbra is fennmaradt. Az uniós szabályok szerint a bizottság még egyszer a tagállamok tanácsa elé terjesztheti a GMO-növények termesztési tilalma feloldásának határozattervezetét, s erre még az idei kukoricavetési szezon előtt sor kerülhet.

A kormányzati védekezés alapját most a géntechnológiával kapcsolatos magyar stratégiát meghatározó 2006. évi országgyűlési határozat végrehajtásáról szóló jelentés képezi, ezt a napokban tárgyalják a parlamenti szakbizottságok. A jelentésből kiderül, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) újabb kutatási eredményekkel szeretné alátámasztani a magyar tilalom indokait, hogy ezzel is meggyőzhessék az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság szakértőit.

A KVVM tavaly hárommillió forintot különített el az ilyen jellegű kutatások elvégzésére, valamint arra, hogy a génmódosított növények feltételezhető hatásait bemutathassák a gazdálkodóknak egy a napokban kezdődő országos kampány keretében. Ám a kutatásról és a tájékoztatásról is megoszlanak a vélemények. A környezetvédelmi tárca szerint a független kutatásokat nehezítette, hogy a biotechnológiai cégek nem adtak át megfelelő anyagot. Ezért a tárca jogszabály-változtatást szeretne elérni. A növénygenetikai kutatások ismerői szerint azonban a kutatásra elkülönített hárommilliós összeg legfeljebb a táblák őrzésére lett volna elegendő.

A hazai géntechnikai kutatásban és az alkalmazásban érdekelt szervezeteket tömörítő Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) szerkesztőségünkhöz eljuttatott véleménye szerint komolytalan volt a KVVM felvetése, s amikor az egyeztetésre sor került, azt sem tudták megmondani, milyen vizsgálatokra kérnek vetőmagot. Az egyesület szerint kifogásolható, hogy a gazdákat egy olyan szervezet tájékoztatja a géntechnológia hatásairól, amely kifejezetten ennek alkalmazása ellen küzd. Az Ökotárs Alapítvány mindenesetre rövidesen megkezdi az állami finanszírozású kampányt: a tervek szerint az idén 11 helyszínen tartanak majd előadásokat, s húszezer példányban készül egy brosúra is.

A merev magyar álláspontot egyes szakértők érthetetlennek tartják. Részben azért, mert más környező országok már engedélyezték a GMO-növények alkalmazását, Csehország, Szlovákia és Románia termelői is használhatják a MON 810 kukoricafajt. Ráadásul – a géntechnológia fejlődésének hatására is – az Európai Unió egyre megengedőbb: a génmódosított növények vetésterülete tavaly 77 százalékkal nőtt, és – a környezetvédők információi szerint – Brüsszel jelenleg is tárgyal újabb, eddig tiltott növények uniós forgalomba hozatalának engedélyezéséről.

Dudits Dénes növénygenetikus akadémikus, az MTA Szegedi Biológiai Központ főigazgatója, a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület elnöke szerint az elmúlt néhány évben jelentősen megváltoztak a mezőgazdasági gazdálkodás körülményei. Az élelmiszer- és bioüzemanyag-ipar növekvő alapanyagigényét csak korszerű technológiákkal, a hatékonyság növelésével lehet kielégíteni, különben a hiány miatt beindul – már be is indult – az élelmiszerár-spirál.

Mindeközben az egyre szárazabb, aszályosabb időjárás kihívás elé állítja a gazdákat: tavaly a vártnál 45 százalékkal kevesebb kukorica és 12 százalékkal kevesebb búza termett a csapadékhiány miatt. Ezenkívül a kártevők elleni védekezés is egyre költségesebb: csak az elmúlt évben félmillió tonna terméskiesést okozott Magyarországon a kukoricabogár, miközben 4,2 milliárd forint értékű, háromezer tonna rovarölő szerrel próbáltak védekezni ellene.

Az akadémikus úgy véli: a mezőgazdaság csak a modernizáció révén felelhet meg az elvárásoknak. Lehet javítani a növényeket és a Hírek>Növénytermesztés műszaki hátterét, de ennek a folyamatnak a géntechnológia is része. Egy éves jelentés – véli Dudits Dénes – alkalmas volna arra, hogy a génmódosított növényekkel szembeni korábbi merev elutasítást a nemzetközi – akár a szomszédos országokbeli – tapasztalatok nyomán felülbírálják.

Miközben a feltehető veszélyekről, az élő környezet sokszínűségének esetleges elvesztéséről sok szó esik – ez a magyar kormányzati ellenállás központi eleme -, arról nem beszélnek, hogy a legújabb fajtáknál már nagyon pontos a beavatkozás, és a módosítás – szemben a rovarirtó, gyomirtó szerekkel – csak a célzott kártevőre van hatással – teszi hozzá. A kukoricabogár-rezisztens fajták amerikai termesztési tapasztalatok szerint – száraz körülmények között – hektáronként két tonnával többet termettek, mint hagyományos társaik. Pusztán azért, mert a kukoricabogár nem károsította a gyökérzetét, és ezért a növény száraz környezetben is több nedvességet tudott felvenni.

A GMO-haszonnövények fejlesztői és támogatói szerint a génmódosítás révén forradalmasítható a mezőgazdasági termelés. Az úgynevezett első generációs GMO-növényekbe olyan gének kerültek mesterséges úton, amelyek bizonyos gyomirtó szereket elviselnek, illetve rovarellenálló képességet kölcsönöznek a fajtáknak. A magyar vita jelenleg az első generációs növények, elsősorban a MON 810 jelű és hozzá hasonló tulajdonságú kukoricafajták körül zajlik. Ezekbe a fajtákba a Bacillus thuringiensis (Bt) nevű baktérium toxintermelő génjét építették be. A növényekben a gének hatására képződő fehérjék csak a célzott kártevőkre veszélyesek. Az Egyesült Államokban 1996 óta vannak köztermesztésben a molyrezisztens GMO-kukorica-fajták, összes vetésterületük meghaladja a százmillió hektárt.

Vannak második, harmadik, sőt negyedik generációs GMO-növények is. A második generációs elnevezés vírusellenálló vagy módosított beltartalmú – például több vitamint termelő – fajtákat, a harmadik generációs hideg- és szárazságtűrő fajtákat, a negyedik generációs pedig gyógyszer- és enzimtermelő fajtákat jelöl. A hozzáadott tulajdonság minden esetben géntechnológiai módszerrel, más fajból származó génnel kerül az új GMO-növénybe.

Forrás: Népszabadság- -Czauner Péter

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!