Agrárgazdaság
Kivárnak a befektetők
Nem érződött a hazai pénzpiacon a kormányválság hatása tegnap, a befektetők inkább kivárnak, és egyébként is azzal vannak elfoglalva, mi lesz a hitelválság távolabbi hatása. Hazánkkal kapcsolatban a kérdés mindenki számára a reformok folytatása, a konvergenciaprogram megtartása. A reményt a koalíció felbomlása sem ölte meg.
Az adócsökkentések és a kamatcsökkentések hatására a jegybank növekedésre számít a második fél évben, bár nem zárható ki, hogy az első fél évben a gazdaság recesszióba került – mondta tegnap kongresszusi meghallgatásán Ben Bernanke, az amerikai jegybank elnöke ezzel némileg azért megtörve az éppen bizakodóba forduló tőzsdei hangulatot.
Magyarországra, a forintra és a hazai állampapír-piaci hozamokra is inkább ez a – délelőtt optimista, majd a Fed elnökének beszédére kissé pesszimizmusba forduló – hangulat hatott, és úgy nézett ki: a befektetők egyszerűen megfeledkeztek arról, hogy Magyarországon kormányválság van. A forint erősödött, az állampapír-piaci hozamok csökkentek, a BUX értéke is nőtt valamelyest.
Barcza György, a Kereskedelmi és Hitelbank vezető közgazdásza szerint az amerikai hitelválság nyomán a befektetők korábban is rendkívül óvatosan viselkedtek, az általános nemzetközi pénzügyi bizalmatlanság idején kevésbé látszik a belföldi politikai bizonytalanság hatása. Ráadásul, hangsúlyozta, miután februárban már egyszer szárnyra kaptak hírek a kormányfő távozásáról, március elején – a népszavazás eredménye után – a piac így beárazott egy kormányválságot.
(Akkor gyengült a forint, az állampapírpiac leállt, emelkedtek a hozamok). Barcza bizakodó a jövőt illetően: a befektetőkre ugyanis – szerinte – jól hatnak a most megfogalmazott kormányzati üzenetek (az, hogy a pénzügyminiszter szerint a konvergenciaprogramot kisebbségi kormány esetén is tartani kívánják, miközben ezt az SZDSZ hajlandó kívülről is támogatni).
A befektetők így inkább kivárnak: számukra a legnagyobb kérdés ugyanis az, hogy a kormány – akár kisebbségben is – tényleg tartani képes-e a korábbi vállalásokat. Ebből a szempontból most nem állunk annyira rosszul: a fizetési mérleg adatai, a költségvetés helyzete megfelelő képet mutat.
Bizakodásra ad okot, hogy a kormány a nagyobb kamatkiadásokat (a korábbi számítás szerint az idén 30, jövőre 100 milliárd forinttal kerül többe az adósság finanszírozása a növekvő kamatszint miatt) elszámolta: a nagyobb adóbevételekből finanszírozzák az idei többletkiadást, míg a jövő évi adómérséklési keretet csökkenti a 2008-as pluszteher.
Ez is megerősíti az elemzőket abban, hogy a kormány tényleg tartja a konvergenciaprogramot. Nagyobb bizonytalanság – mint azt kedden a hitelminősítők is jelezték – azt övezi, hogy mennyiben sikerül a reformokat végigvinni. Erre azonban egy új kormány megalakulása akár nagyobb esélyt is jelenthet. Legalábbis a remények szerint.
A nagyberuházókig még nem ért el a belpolitikai vihar
A belpolitikai változások az ország gazdasági fejlődését, a vállalkozások beruházási hajlandóságát alapvetően nem befolyásolják – mondta érdeklődésünkre Belyó Pál, az Ecostat gazdaságkutató igazgatója. A beruházási kedv töretlen: míg fél éve még csak a megkérdezett vállalkozások 52 százaléka jelezte fejlesztési szándékát, ma már arányuk a 80 százalékot közelíti – tette hozzá.
Amennyiben a külföldi cégek továbbra is a konvergenciaprogram következetes végrehajtását, az egyensúlyjavító intézkedések meglépését és a forint stabilitását tapasztalják, addig ebben nem is lesz változás. A konvergenciaprogramot a kormányból kilépő SZDSZ kívülről is támogatja, ez megnyugtatóan hat a befektetőkre. Belyó szerint a mostani helyzet csak nekünk szokatlan, Európa számos országában kisebbségi kormányzás alatt is jól fut a gazdaság szekere.
A befektetői bizalmat és a beruházásokról szóló döntéseket kétségtelenül meghatározza a politikai és gazdasági stabilitás, ugyanakkor a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Zrt. (ITDH) által kezelt projektek szintjén az elmúlt időszak nagypolitikai eseményei egyelőre nem éreztetik hatásukat – tudtuk meg Kékesi Katalin sajtófőnöktől. Egy beruházás idehozása amúgy is hosszas előkészítő munka, tárgyalássorozat eredménye, arról "nem szokás" egyik napról a másikra csak azért lemondani, mert kisebbségi kormány áll az ország élére. (K. B.)
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen