Agrárgazdaság
Kitört a TEÁOR-frász
Több százezer cégnek kell június végéig bejelentenie a cégbíróságokon – az egyéni vállalkozóknak az önkormányzatoknál – a januártől élő új szakmai kódszámokat. Kérdés, hogy az érintett ügyfélszolgálatok tudják-e tartani ezt a határidőt?
A héten többször is lebénult a Központi Statisztikai Hivatal honlapja, miután közzétették rajta a vállalkozások tevékenységi köreit jelölő új statisztikai kódrendszert. Vélhetőleg több tízezren próbálják kisilabizálni, hogy tevékenységük alapján mi a vállalkozásuk új statisztikai számjele, amit a többségnek július elsejéig be kell jelentenie a cégbíróságokon.
A régi, 2003-as tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerét (TEÁOR 03) január elsején felváltó 08-as TEÁOR-rendszerben ugyanis kevés az átfedés. Bizonyos tevékenységeket új nemzetgazdasági ágazatokba soroltak, vagy éppen több tevékenységbe bontottak, így a hazai vállalkozások cégbírósági papírokon szereplő tevékenységeinek túlnyomó többségét a hivatalos szervezetek nem tudják automatikusan "lefordítani" az új TEÁOR-számokra. Így viszont az átállásról szóló, augusztus végén született igazságügyi és rendészeti minisztériumi (IRM) rendelet szerint július elsejéig kinek-kinek magának kell bejelentenie a változást a bíróságokon -, illetve egyéni vállalkozóknak az önkormányzatoknál. Az érintett ügyfélszolgálatok szerint azonban ez jóformán teljesíthetetlen kötelezettségeket ró rájuk, mivel a hatalmas többletmunkát az eddig is rendelkezésre álló keretből kell megoldaniuk.
Az átállásra azért volt szükség, mert egy 2006 végi uniós jogszabály a tagországok számára kötelezővé tette a TEÁOR 08 alapjául szolgáló statisztikai rendszer bevezetését. A korábbi statisztikai kódrendszer felett eljárt az idő, így főleg a szolgáltatási szektorban az eddigieknél jóval részletesebb re van szükség. Tavaly júniusban a tárcánál az akkor még készülő rendelet kapcsán azt mondták: az IRM olyan jogszabályt igyekszik kialakítani, amely garantálja, hogy az esetek többségében nem lesz szükség a cég érdemi közreműködésére. A jelenlegi állás szerint a vállalkozások nagy részénél hozzá kell nyúlni a cégbírósági papírokhoz.
Vető Istvánné, a KSH tájékoztatási főosztályvezető-helyettese úgy becsülte, hogy a hazai cégek negyven százalékának főtevékenységét nem lehet automatikusan átsorolni a 08-as TEÁOR-ba. Mivel azonban a cégek melléktevékenységének TEÁOR-kódja is változik – már pedig ritka az a cég, amelynek papírjain csak egy vagy két tevékenység szerepel – jóval magasabb lehet azoknak a társaságoknak az aránya, amelyeknek július elsejéig jelezniük kell a változást. Vágó Imre, a Fővárosi Bíróság csoportvezető bírója éppenséggel arra számít, hogy a fővárosban regisztrált 190 ezer cégből több mint 150 ezernek kell majd bejelentéssel élnie, így az eddig megszokott havi tízezres ügyszámmal szemben legalább havi 25 ezer ügyben kell dönteniük a cégbíróknak. A bíróságok terhelését növelheti, hogy a cégek jó része a TEÁOR-kódok megújításának kötelezettségét használja fel a társasági szerződés egyéb módosítására.
A KSH-nál csúcsüzemben dolgoznak az ügyfélszolgálaton. A telefonálók sokszor öszszekeverik a régi 2003-as TEÁOR-kódot a szintén 2003-as szolgáltatási jegyzékszámmal (SZJ), így a KSH ügyintézőinek minden esetben el kell mondaniuk, hogy továbbra is a régi SZJ-kódokat kell a számlára írni.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok