Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Kínlódnak a bogyósgyümölcs-termelők

Az elmúlt két-három évben régiónként eltérő módon felére-harmadára, egy-két helyen negyedére zsugorodott a málna termőterülete.

Létrehozva:

|

A terméktanács szerint jelenleg a gyorsfogyasztásra alkalmas málna kilójáért 350-450 forintot kínálnak a termesztőknek – a fogyasztói árak ennél jóval magasabbak, a dorozsmai nagybani piacon jelenleg 950, a fővárosban több mint ezer forintot adnak kilójáért -, a lémálnáért pedig 300 forintot. Ez utóbbi egyre több termesztőt ösztönöz a könnyebb betakaríthatósággal kecsegtető értékesítésre – az étkezési málna betakarítása kézi munkát igényel, amelyért kilónként 100-150 forintot is elkérnek a napszámosok.

A tavaly elszabadult agrárárak ellenére romlik a zöldség-gyümölcs termesztés jövedelmezősége, még úgy is, hogy ezen termékek fogyasztói ára is követte az alap mezőgazdasági terményekét. A képlet egyszerű, rendkívül alacsonyak a felvásárlási árak – hangzott el a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcspiaci körképet bemutató tanácskozásán. Beigazolódni látszik, hogy az alacsonyabb zöldség-gyümölcs árak tartják féken az inflációt, de ezt nem a kereslet-kínálat alakulása hozza majd meg – mondja Mártonffy Béla, a terméktanács ügyvezető igazgatója.

Az egrestermelők már nincsenek olyan "jó" helyzetben, mint a málnások: Hajdú-Biharban és Szabolcsban jó részük le sem szedte a termést, mert a felvásárlók által ajánlott 60-70 forintos kilónkénti árból a gyümölcsszedőket sem tudta volna kifizetni. Ehhez képest a dorozsmai nagybanin 260 forintot adnak egy kilóért, egyes fővárosi piacokon pedig a negyedkilós dobozért 250-300-350 forintot kérnek. A közvetlenül az exportőröknek és feldolgozóknak szállító termelők esetében pedig nagyon hektikusan változott az átvételi ár: három nap alatt volt 230, 180, 160 és újra 230 is. A hullámzó ármozgás és az egyéb piaci anomáliák miatt tovább zsugorodhat a termőterület is.

Alighogy elkezdődött, már véget is érhet a ribizliszezon. Úgy tűnik, hogy a hűtőházak sem érdekeltek a felvásárlásban. A hét elején még 50-60 forintot adtak az ipari felhasználásra szánt piros ribizli kilójáért – ezt pedig már csak géppel éri meg betakarítani, a kézi szedés előbb-utóbb eltűnik, mert 50 forint alatt már nem vállalják a munkások – mondja Benedek László, aki Gyöngyös mellett 35 hektáron termeszt ribizlit. A ribiszke önköltségi ára egyébként 50-70 forint között mozog. A nógrádiak kétségbeestek: a kisebb hűtőházaknak már 80 forintért sem kell a kézzel szedett pirosribizli, mivel a nyugat-európai kereskedők a fagyasztott, tízkilós kiszerelésű terméket csak 120 forintos áron vennék meg – mondja Ógel János, a nézsai Frigoland Hűtő és Kereskedelmi Kft. felvásárlója. A terméktanács szerint a fagyasztott késztermék ára egy év alatt 20 százalékkal csökkent, a forinterősödéssel együtt már 30 százalékos az esés. A feketeribizliért 200 forintot adnak a felvásárlók. A dorozsmai nagybani piacon az első osztályú ribizliért egyébként 400-450 forintot adnak, a fővárosin pedig 350-500 forint között mozognak az árak. Az ágazat szereplői szerint gondok lehetnek az alma, a szilva és az őszibarack értékesítésével is.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!