Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Kiéleződik az agrárvita

November 26-án hallgatja meg Magyarországot az az uniós egyeztető bizottság, amely a nyáron kirobbant agrártámogatási vita miatt ül össze – tudtuk meg Forgács Barnabástól, az agrártárca szakállamtitkárától.

Létrehozva:

|

Mint ismert, az Európai Bizottság (EB) 9 milliárd forintnak megfelelő büntetést helyezett kilátásba, mert kifogásolja az uniós területalapú támogatások 2005–2006-os magyar kifizetési mechanizmusát. Az EB a hazai mezőgazdasági parcellaazonosító rendszerben (mepar), illetve az úgynevezett helyes mezőgazdasági és környezetvédelmi gyakorlat betartásában talált hiányosságokat.

A független egyeztető testület összehívása azért vált szükségessé, mert Magyarország nem fogadja el a bizottsági kritikákat és a lehetséges szankciókat. A szakállamtitkár kérdésünkre közölte: az agrártárca továbbra is kitart a mellett, hogy a magyar gyakorlat megfelel az uniós előírásoknak. Brüsszel csak a keretfeltételeket határozta meg, ezen belül a kifizetési rendszert a nemzeti viszonyokhoz lehet igazítani – tette hozzá.

Információink szerint az egyeztető bizottság egyszer hallgatja meg a feleket, majd egy-két hónapon belül (várhatóan január–februárra) hoz döntést. A testület ugyanakkor az EB (és az Európai Számvevőszék) számára csak ajánlást fogalmaz meg, vagyis állásfoglalása nem lesz kötelező érvényű. Forgács Barnabás ugyanakkor már most leszögezte: ha a döntés kedvezőtlen lesz, Magyarország az Európai Bíróság elé viszi az ügyet.

Az Európai Bizottság fenntartja a magyar parcellaazonosítási rendszerrel kapcsolatos kritikáját, és a novemberi ülésen előadja érveit – fogalmaztak lapunknak bizottsági források. Hozzátették: Brüsszel a rendszer „gyengeségei” miatt a 2004–2005-re vonatkozó (de 2005–2006-ban teljesített) kifizetések öt százalékát szeretné visszakapni a magyar államtól. Értesüléseink szerint az EB a szankciót két egyenlő, 4,5-4,5 milliárd forintos részletben osztaná el a kifogásolt évek között.

Ha Magyarország a bírósági pert is elveszítené, ez lenne az első eset, hogy jelentős agrártámogatási összeget vissza kellene fizetnünk az EU-kasszába. Az agrártárca ugyanakkor hangsúlyozza: a költségvetést terhelné az esetleges büntetés, vagyis azt a kormány nem hárítaná át a gazdálkodókra. (Más azonban a helyzet, ha az igénylők saját hibájukból hívtak le a lehetségesnél több támogatást az elmúlt években. Ilyenkor az indokolatlanul felhasznált pénzeket a szabálytalankodóknak kell visszafizetniük, súlyosabb esetben pedig a további támogatásokból is kizárhatják őket.)

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!