Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Kevesli a kamara a gazdaságfejlesztésre jutó forrásokat

Szótár helyett egyszerű kiírásokat szeretnének a vállalkozók

Létrehozva:

|

A vállalkozások többségét elriasztja az uniós pályázatoktól az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) átláthatatlansága, a folyamatosan és gyakorta a beadási határidő előtt pár nappal változó pályázati feltételek és kitöltőprogramok, a beszerezhetetlen információk, a felhívásokhoz generált új nyelvezet és a döntési folyamat csigalassúsága – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke tegnapi tájékoztatóján.

Erőteljesen csökkenti a pályázási hajlandóságot, hogy a vállalkozások jelen gazdasági feltételek – lassuló GDP-növekedés, lassuló európai konjunktúra, szűkülő exportlehetőségek – mellett teljesíthetetlennek ítélik az árbevétel-növelési és foglalkozásbővítési követelményeket. A cégek általában olyan technológiai fejlesztésekhez igényelnek támogatást, amelyek éppen az élőmunka-igényt csökkentik, így a két feltétel egyszerre vállalhatatlan. Érthető a nemzeti fejlesztési ügynökség (NFÜ) logikája, de inkább dinamizálni kellene a gazdaságot, főképp a kisebb vállalkozásokat vissza nem térítendő támogatásokkal, mivel így ellensúlyozható lenne a konvergenciaprogram negatív hatása – mondta Parragh. Az MKIK szerint ehhez növelni kellene a támogatási intenzitást és csökkenteni a kis- és középvállalkozásokat kizáró, önerővel és a mikrovállalkozások területi korlátozásával kapcsolatos feltételeket.

A kamara kevesli a gazdaságfejlesztésre jutó forrásokat is. Az NFÜ honlapján elérhető információk alapján készített összesítése szerint az ÚMFT mintegy hétezermilliárd forintos keretéből nemzeti társfinanszírozással együtt 1300-1400 milliárd forint juthat gazdaságfejlesztésre a különböző operatív programokban. Az MKIK szerint a pályázatok és a kifizetések figyelése is követhetetlen: noha már januártól pályázhatóak egyes gazdaságfejlesztési kiírások, ezek nem szerepelnek az interneten kereshető EMIR rendszerben, és a kamara nem is tudott adatokat szerezni a tényleges kifizetésekről. Az akcióprogramok szerint a gazdaságfejlesztésre az állam 2007-re tervezett kötelezettségvállalása 114,2 milliárd forint, az ÚMFT többi programjához 700,6 milliárd forint tartozik. Ezzel szemben az NFÜ honlapjának elérhető adatai szerint az eddigi kötelezettségvállalás az idén 36,5, illetve 2 milliárd forint.
A kisvállalkozásokat kifejezetten hátrányosan érinti, hogy az irányító hatóságoktól sem kapnak pontos tájékoztatást és hatékony segítséget a gyakori fluktuáció miatt. Az elutasításokban sokszor nincs indoklás, ezért a cégek tanulni sem tudnak a hibákból. Nehezíti a cégek helyzetét az is, hogy a régiók hasonló nevű, tartalmú pályázatokat hirdetnek meg, de olykor egymáshoz képest gyökeresen más feltételekkel – hangsúlyozta az MKIK elnöke.

 
Forrás: Napi Gazdaság
Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!