Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

„Jöjjenek másnap is!”

Fenyőárusokat ellenőriztek a napokban a nyíregyházi piacokon. Az akcióban rendőrök és erdészek vettek részt: a szervezők célja az volt, hogy megelőzzék a falopásokat. Mint megtudtuk, a tolvajok évente 2,5-3 millió forint kárt okoznak az állami erdőkben Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Létrehozva:

|

Karácsony közeledtével a fenyőfákra koncentráltak egy átfogó akcióban rendőrök és erdészek: a napokban a piacokat, az árusító helyeket, illetve a Nyíregyháza bevezető útjain elhaladó szállítmányokat ellenőrizték. A Nyírerdő Zrt. a városi kapitánysággal együtt szervezte meg az akciót.

Mindenkit megállítottak, aki az úton elhaladt, a piacokon pedig valamennyi árust felkerestek. Azt ellenőrizték, hogy a fuvarosok, őstermelők rendelkeznek-e megfelelő papírokkal, tudják-e igazolni az áru származási helyét.

– Elsődleges célunk ezzel a megelőzés, a faanyag, a tűzifa, az ipari fa védelme – mondta Debreczeni Ferenc, a Nyírerdő Zrt. megbízott erdőgazdálkodási osztályvezetője. Megtudtuk: Hajdú-Biharban és Szabolcsban több mint 60 ezer hektáron gazdálkodik a társaság, több 10 milliárdos állami vagyonról gondoskodik.

Előfordul, hogy a már kivágott, de még el nem szállított fát az éj leple alatt elviszik a tolvajok az erdőből. A rendőrségen az erdészet mindig megteszi a feljelentést ismeretlen tettesek ellen, az esetek többségében azonban nem derül ki, kik voltak az elkövetők. Gyakori az "önkiszolgálás", vagyis amikor a tettes maga vágja ki és hordja el a kiszemelt fát.

Amikor beáll a fagy, megszaporodnak hazánk erdeiben az illegális favágók – kell a tüzelő. A Nyírerdőnél az utóbbi időben viszont örvendetesen csökkent a falopások száma. Ennek egyik oka, hogy tavaly 800, az idén már 1000 közmunkást vettek fel és foglalkoztatnak a területen. ők illetményként négy köbméter tűzifát is kapnak a bérük mellé.

A napokban lezajlott nyíregyházi ellenőrzés is kedvező tapasztalatokkal zárult: csak egyetlen esetben nem tudták azonnal igazolni a fenyő származását – de ezt később pótolták.

Mint megtudtuk, a piacokon az árusok nem tekintették zaklatásnak az ellenőrzést, sőt örültek neki, hiszen jól felfogott érdekük, hogy kiszűrjék a piacokról azokat, akik lopott fát árulnak. Volt, aki az erdészek után szólt: "Jöjjenek másnap is!"

Az egyik árus elmondta: ő tíz éve őstermelő. Munka mellett csinálja, főállásban raktáros az egyik közeli településen. Azokat a másfél méteres lucfenyőket, amelyeket most hozott a piacra, éppen hét éve ültette. Egy szezonban háromszázat vág ki, folyamatosan, ahogy fogy, pótolja. Van munka vele egész évben, hiszen permetezni, kapálni kell.

Kövesdi Pálékat már nem egyszer megkárosították a tolvajok, akik gallyakat vágnak le a kifejlett példányokról, majd eladják virágosoknak. Mindig megteszik a feljelentést, de sokra nem mennek vele.

– A megcsonkított fa már nem adható el – mondja Kövesdiné Panyi Antónia, aki egyébként népművelő, faluházat vezet Mesztegnyőn. – A lucfenyőt legalább öt évig neveljük, a nemes fajtákat pedig még tovább, 8-10 évig. Sokszor tíz év munkája vész oda egy pillanat alatt!

Kövesdi Pál szakmája erdész. Feleségével 1984 óta foglalkoznak fenyővel, 1990 óta járnak a nyíregyházi piacra Somogyból. Különben idevalósiak: ő apagyi, felesége debreceni. Az asszonynak már a nagyszülei is fenyőfáztak: az ötvenes évektől árulják a karácsonyfát.

– Ilyenkor az unokatestvéremnél lakunk. Amikor először jöttünk, a fiúnk mindössze 10 hónapos volt. Ahogy két hét után hazamentünk, alig ismerte meg az anyját. Majdnem abbahagytuk az egészet. De most már könnyebb. Felnőttek a gyerekek: a fiunk 18, a lányunk 21 éves – mondja az őstermelő erdész.

December 24-én délután kettőkor összecsomagolnak, s indulnak haza. Addigra a gyerekek feldíszítik a fát, elkészítik a vacsorát. Az ajándékokat pedig már csak alá kell tenni.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!