Agrárgazdaság
Itt a „méltányos kereskedelem”
Közel másfélszeresére nőtt egy év alatt az úgynevezett méltányos kereskedelem (fair trade) keretében értékesített, elsősorban a fejlődő országokból származó mezőgazdasági és kézműipari termékek kereskedelmi volumene világszerte, s tavaly elérte a 2,4 milliárd eurót.
A mozgalom május 10-i világnapja alkalmából Budapesten a Margitszigeten A méltányos kereskedelem megfelelő környezetet teremt! címmel szerveznek rendezvénysorozatot a méltányos kereskedelem népszerűsítéséért.
A fair trade főleg a harmadik világbeli hátrányos helyzetű termelők exportját kívánja úgy elősegíteni, hogy a kereskedők méltányos árszabással és hoszszú távú, kiszámítható körülményeket biztosító szerződésekkel próbálnak környezet- és társadalombarát termelési módszerek alkalmazására ösztönözni. A hosszú távú kontraktusok nyújtotta biztos bevételek mellett a közösségeknek módjuk van termelésük környezetvédelmi szempontok alapján történő átszervezésére is, ez pedig hatékony eszköz lehet a klímaváltozás lassítására vagy a folyamat kedvezőtlen következményeinek – így az elsivatagosodásnak vagy a biodiverzitás csökkenésének – ellensúlyozására. Mindez csak a fair trade keretei között lehetséges, hiszen a hagyományos kereskedelmi rendszerre jellemző rövid távú, határozott idejű szerződések mellett senki sem vállalná a termelés átszervezésének kockázatát – tudtuk meg Újszászi Györgyitől, a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség munkatársától.
A fair trade gyökerei a 60-as évek Európájának antiimperialista megmozdulásaiig nyúlnak vissza, és nemzeti szinten azóta szerveződnek. A mozgalomban való részvételt igazoló közös logó alakjában 2002-ben sikerült megállapodni, és annak használatát nemzetközi szinten a Fairtrade Labelling Organizations International (FLO) ernyőszervezet felügyeli.
A mozgalmat több oldalról is kritizálni szokták. A szabadpiac hívei azt vetik az együttműködés szemére, hogy a hosszú távú szerződések és a méltányosan megállapított magas árak valójában bújtatott támogatást jelentenek, és piactorzító hatásuk lehet. A baloldali bírálók ezzel szemben keveslik a mozgalom erejét a világméretű környezeti és szociális kihívások fényében.
A fair trade 2007-es 2,4 milliárd eurós világszintű összvolumenéből főként az Egyesült Államok és Nagy-Britannia vette ki a részét: e két országban összesen 700 millió euró értékben adtak el ilyen logóval ellátott terméket. Hazánkban ehhez képest igen szerény, megközelítőleg 30 millió forintos lehetett a 2007-es forgalom. A méltányos kereskedelemből származó termékeket Európában leginkább úgynevezett világboltokban találják meg a vásárlók, de például Németországban az olyan nagy áruházláncok, mint a Lidl vagy a Karstadt is részt vesznek a mozgalomban. A fair trade termékeket árusító hazai boltok listája a www.fairvilag.hu/termekek/boltok internetes cím alatt megtalálható.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen