Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Indul az „Új Magyar Falu” program

Az elkövetkező években, a jelenlegi uniós költségvetési időszak végéig, vagyis 2013-ig mintegy 4.00-5.000 milliárd forint forrás áll  rendelkezésre a most induló Új Magyar Falu program keretében a magyar vidék európai szintű fejlesztésére – tájékoztatta Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára az MTI-t.

Létrehozva:

|

A szakpolitikus elmondta: közpénzekből a programra több mint 2.000 milliárd forint áll majd rendelkezésre, az egyes fejlesztési projektek megvalósításához pedig 20-50 százalékos önerő szükséges majd. A szakértők számítása szerint így a vidéki térségekben minden egyes faluban átlagosan 10 beruházás valósulhat meg, amely vagy munkahelyet teremt, vagy a település fejlesztésével járul hozzá a vidéki élet jobbá tételéhez.

Az Új Magyar Falu program súlypontjait ezért úgy határozták meg, hogy a megvalósuló beruházások főként a munkahelyteremtést, az esélyegyenlőség – azaz a minőségi közszolgáltatásokhoz való hozzájutás lehetőségének – javítását, valamint a természeti értékek megőrzését, a helyi kulturális örökség védelmét és a hagyományok megőrzését szolgálják. A tervek megvalósításának finanszírozását az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program és az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásai biztosítják.

Az Új Magyar Falufejlesztési Program keretén belül a mezőgazdasági üzemek korszerűsítésére, például az állattartó telepek modernizálására, a gépek és az technológiai berendezések, valamint az informatikai eszközök megújítására 624 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

A mezőgazdasági termékek értéknövelésére – az élelmiszer-feldolgozás korszerűsítésére, illetve a bioüzemanyagok előállításának támogatására – mintegy 66 milliárd forint fordítható.

A fiatal gazdálkodók tevékenységének megkezdéséhez mintegy 9 milliárd forint, az úgynevezett gazdaságátadás támogatására pedig további 7 milliárd forint fordítható.

A vidéken indítandó vállalkozások támogatásához további 100 milliárd forint áll majd rendelkezésre. A vízgazdálkodás fejlesztéséhez 59 milliárd forintra pályázhatnak majd az e területen tevékenykedők. A kedvezőtlen adottságú térségek segítésére pedig több mint 35 milliárd forint jut. Az innováció ösztönzésére 227 milliárd forintot lehet fordítani. Ezek a pénzösszegek közvetlenül vagy közvetve a vidéki munkahelyteremtést ösztönzik.

Az esélyegyenlőség megteremtésére, azaz a vidéki környezetben élő emberek lehetőségeinek  a városiakéhoz közelítésére több mint 1.000 milliárd forint fordítható majd összességében. Ebbe a körbe tartozik az úgynevezett integrált közösségi szolgáltató terek kialakítása, amelyek támogatására 27 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az óvodai nevelés és az alapfokú oktatás magas színvonalának biztosítására 140 milliárd forintot lehet költeni. Út- és közlekedésfejlesztésre mintegy 600 milliárd forint költhető, amelyből 56 milliárd forint jut a kerékpárutak fejlesztésére. A vasúthálózat és a tömegközlekedési szolgáltatások támogatására közel 385 milliárd forint áll rendelkezésre. A települések közötti együttműködés erősítésére – a LEADER program megvalósítására – 6 milliárd forint költhető.

A vidéki életminőség javítására, ideértve a közúti közlekedés javítását, a szabadidős létesítmények építését, a hulladékgyűjtők felállítását, a parlagfűirtást is, több mint 200 milliárd forint jut majd. A természeti értékek megőrzésére – például erdősítésre, azok karbantartására – mintegy 100 milliárd forintot szánnak, a kulturális örökség védelmére, vagyis hagyományőrzésre, a falusi turizmus támogatására, és tájházak kialakítására pedig mintegy 220 milliárd forint jut, amelyből a falusi turizmus fejlesztését 175 milliárd forinttal lehet támogatni.

A szakállamtitkár aláhúzta: az Új Magyar Falu program megvalósulása esetén a vidéki térségek számára jó esély teremthető az átlagos nyugat-európai fejlettségi szint eléréséhez.

Forrás:MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!