Agrárgazdaság
Illegális fakitermelés Magyarországon
A magyar erdőkben fenntartható gazdálkodás folyik, az ország faanyag igényét úgy biztosítjuk, hogy az erdő materiális és immateriális értékeinek újratermelése nem kerül veszélybe.
Az illegális fakitermelők a társadalom szabályait áthágva lopják a faanyagot.
Az MGSZH Erdészeti Igazgatósága szerint az illegális fakitermelés mértéke 2006-ban megközelítette az 1.000 hektárt és a 300.000 köbmétert. A kitermelt fa értéke mintegy 3.000.000.000 Ft, az újraerdősítés költsége közel 1.000.000.000 Ft. E károk mellett közvetett károk is föllépnek (erózió, talajkárosodás, környezetszennyezés, az élővilág degradációja), melyek mértékét megbecsülni sem lehet. S az elültetett facsemetékből csak évtizedek múlva lesz teljes értékű erdő.
Az elkövetésnek két típusa "honosodott" meg. Egyrészt a hagyományos falopás, másrészt a szervezett módon végrehajtott illegális fakitermelés.
A falopás, mely 2006-ban az illegális fakitermelés mintegy ¼-ét tette ki, a tulajdonos, illetve az erdőgazdálkodó hozzájárulása nélküli "fakitermelés". Egyrészt a "vállalkozási" jelleggel űzött, nagyobb volumenű faanyagot érintő, másrészt a saját célú, kisebb mennyiségű faanyagot jelentő falopás figyelhető meg.
A falopás főképpen szociális problémákra vezethető vissza. Korábban az elszegényedett munkanélküliek szerezték be tűzifájukat lopással, de felfedezve az ebben rejlő üzletet, az illegális fakereskedelem szereplői is bekapcsolódtak. A megrendelésre történő, kereskedelmi célú falopás milliós haszonnal kecsegteti a megbízókat.
Az illegális fakitermelés célja a törvények kijátszása, vagyis az erdő vágásérettségi kor előtti, engedély nélküli kitermelése, melynek során – a legális fakitermeléshez képest – extraprofitot realizálnak.
A fakitermelést sokszor hajléktalan, vagyontalan magánszemélyek tulajdonában álló földrészleteken követik el a "tulajdonos" megbízásából, a legegyszerűbben, tarvágással.
Az erdőkhöz e "tulajdonosok" szabályos adásvételi, illetve – gyakran csak színlelt – csereszerződéssel jutnak, szerződéseiket sokszor ugyanaz az ügyvédi kör jegyzi. A tulajdonba kerülő, nincstelen magánszemélyek mögött vagyonos személyek állnak, azonban ők ritkán érhetők tetten.
Az elmúlt egy évben mind a falopás, mind az illegális fakitermelés terén a rendőrségi és az ügyészségi gyakorlat kedvező irányba módosult.
Nőtt a rendőrség eszköztára, mivel már az elkövetők eszközei (motorfűrész, balta) mellett, a szállítóeszközök (személy- és teherautó, fogat) lefoglalására is van lehetőség, másrészt a legfőbb ügyészég állásfoglalását követően az illegális fakitermelés környezetkárosításnak számít, ami bűncselekmény, és 2-6 év szabadságvesztéssel büntethető. Több elkövető már letartóztatásban várja a bíróság ítéletét.
Éppen emiatt 2007-ben az illegális fakitermelés mértéke visszaesett (habár a falopás intenzitása közel változatlan). Megjósolható, hogy a bíróság döntésének elrettentő ereje a potenciális elkövetők "fakitermelő kedvét" alapvetően meghatározza majd.
Forrás:MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen