Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Hogyan lehet a drágulást megfékezni és a szegényeket segíteni – Osztrák terv

Az osztrák kancellár átfogó, szociális elemeket is tartalmazó tervet terjesztett elő szerdán a soros kormányülésen a drágulás megfékezésére és az alacsony jövedelműek megsegítésére. A csomag a lakásfenntartással, az energiával, az élelmiszerekkel és az illetékekkel kapcsolatos kiadásokra terjed ki.

Létrehozva:

|

 Egyebek között javasolja, hogy az alacsony jövedelműek – köztük nyugdíjasok, segélyből élők, egyedül állók és többgyermekes családok – kapjanak egyszeri 100 eurós (25.600 forintot kitevő) kiegészítő támogatást. Az intézkedés 1,2 millió háztartást érintene. Az előterjesztés a lakásbérletek területén kezdeményezi az ügynöki jutalék lecsökkentését a mostani három havi bérleti díjról kettőre, a bérleti szerződés után fizetendő illeték kiszámításánál egy 1500 eurós adómentes összeg beiktatását, a bérleti díjak emelésének korlátozását és a lakásfenntartási költségek megosztásának újbóli kidolgozását.

Az energiaárak kordában tartására Alfred Gusenbauer egyebek között szorgalmazta, hogy az árbizottság vonja górcső alá az áramár-szabályozás egész rendszerét. Az élelmiszerek és agrártermékek esetében szigorúbb ellenőrzést sürgetett az esetleges spekulatív haszonszerzés kiszűrésére, a kartellellenes rendelkezések és a versenyjogi előírások betartatására. A minisztertanács elé került terv magában foglalja azt is, hogy a kiadások mérséklése érdekében 2008-ra és 2009-re felfüggesztenék a szövetségi illetékek idexálását, azaz az infláció ütemének megfelelő emelésüket. Enyhítenének a magáncélú hitelek illetékfeltételein is.

A január közepén közzétett statisztikai adatok szerint tavaly decemberben 3,6 százalékkal emelkedtek az árak Ausztriában a megelőző év azonos időszakához viszonyítva: legutoljára 1993 júniusában tapasztaltak hasonló mértékű árdrágulást az alpesi országban. Az élelmiszerek 8,2 százalékkal kerültek többe, mint 2006 decemberében. Az üzemanyagárak átlag 23 százalékkal ugrottak meg, a víz- és energiaszolgáltatásért 4,6 százalékkal kellett többet fizetni. A lakásbérleti díjak 5,3 százalékkal nőttek, az áram 6,3 százalékkal lett drágább a háztartások számára. Az építőipari alapanyagok egyes fajtái 10,4-11,3 százalékkal drágultak, az élelmiszerek közül néhány terméknek – mint például a hagymának, a gouda sajtnak, a narancsitalnak és a tejnek – 9,5-30 százalékkal ment fel az ára.

Az előzetes számítások alapján éves átlagban 2,2 százalékos volt az árdrágulás az országban. Kimutatások szerint havi 1.784 eurós nettó összjövedelem alatt a háztartások bevételeik 31 százalékát lakásfenntartásra, 18,7 százalékát élelmiszerre, 13,7 százalékát közlekedésre, 13,1 százalékát pihenésre és szabadidős tevékenységre, 6,7 százalékát éttermekre és szállodákra, 6,6 százalékát ruházkodásra, 9,5 százalékát egyébre – például megtakarításra – fordítják. Az 1.785 és 3.047 euró közötti jövedelmi sávban a megoszlás a következőképpen alakul: lakásfenntartás – 23,2; élelmiszer – 13,7; közlekedés 16,3; pihenés és szabadidő – 12,7; ruházkodás – 5,4; éttermek és szállodák – 5,5; megtakarítás – 23,2 százalék. 3.047 eurós havi összjövedelmen felül a családok lakásfenntartásra 17 százalékot, élelmiszerre 9,6 százalékot, közlekedésre 14,9 százalékot, pihenésre és szabadidős tevékenységre 11,2 százalékot, ruházkodásra 4,7 százalékot, éttermekre és szállodákra 4,7 százalékot, megtakarításra pedig 37,9 százalékot költenek. Az EU új fogyasztói piacmegfigyelő (Consumer Market Watch) rendszerének keretében készült árösszehasonlító tanulmány szerint a skandináv országok mellett

Ausztriában kell a legtöbbet fizetni az európai uniós átlaghoz képest az élelmiszerekért. Dániában, Finnországban, Svédországban és Ausztriában 25-30 százalékkal kerülnek többe a húsféleségek, a szeszesitalok és a gabonából készült termékek az uniós átlaghoz viszonyítva. Az utóbbit száz százaléknak véve például a kenyér ausztriai ára 126 százalékot tesz ki, míg Magyarországon és Lengyelországban csupán 60 százalékot.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!