Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Hét nyelven beszélő nemzeti ital

Kisüveg barackpálinkával lepték meg a hegyeshalmi határátkelőnél az országba érkező külföldi vendégeket és a hazafelé tartó magyarokat Miklós napján a Magyar Pálinka Lovagrend Egyesületének tagjai.

Létrehozva:

|

A sörfőzők és a pálinkafőzők védőszentjének, Szent Miklósnak ünnepét a magyar pálinka napjává kívánja emelni a lovagrend. E törekvés szellemében ünnepségsorozatot rendeztek Győrött pálinkaszenteléssel a Szent Miklós görög katolikus templomban, a határátkelőn pedig az országba belépőket ajándékozták meg. 
    

Hét nyelven készült ismertetőt adtak át nemzeti italunkról a kóstoló mellett a magyar földre lépő vendégeknek utalva arra, hogy a különleges nedű ízvilágáról nem túlzás állítani, hét nyelven beszél. 
   

 Volt aki meglepődött, volt aki némileg zavarodottan, értetlenkedve intett nemet a kínálásra, de legtöbben vették a lapot és felvidulva köszönték meg a kedves gesztust a lovagrend sötétzöld bársony dísztalárba öltözött tagjainak. 
    

A dísztalárt az egyesület szabályai szerint kizárólag hivatalos rendezvényeken lehet viselni – magyarázta Békési Zoltán, az egyesület főpohárnoka. Öltözékének része az ezüst csobolyó. A főpohárnok nyakában lógó díszes edénykében tartják az év zászlós pálinkáját, amit a gyulai országos pálinkaversenyen választottak ki idén áprilisban. 
    

Az egyesület címere két koccintásra emelkedő kezet ábrázol, jelképezve a barátságot, amit a lovagrend tagjai kiemelten fontosnak tartanak. A címert díszítő Nap és Hold a pálinka kétarcúságára figyelmeztet: lehet gyógyszer és méreg – mondta a főpohárnok. 
   

 Az egyesület négy éve alakult, ma már harmincnál több tagja van. Az alapítók a pálinka szakma vezető emberei voltak, rajtuk kívül ma már a közélet számos prominense képviselteti magát a lovagrendben. 
    

Az a céljuk, hogy füstös kiskocsmák italából szalonitalt, a beltartalmához méltó italt varázsoljanak – avat be teendőikbe Barabás Attila, a lovagrend kincstárnoka. A fontos tisztség viselője állítja, hogy az égetett szeszes ital a világ egyik legértékesebb nedűje. Elég csak arra gondolni, hogy egy liter 50 fokos pálinkához 12-13 kilogramm gyümölcsre van szükség. A pálinka rangjának visszaszerzése dolgában fontos dátum volt 2002, akkor született rendelkezés arról, hogy a szeszből, gyümölcsaromából és vízből összeállított kommersz italokat nem lehet pálinkaként eladni. 
    

Természetesen van még elég tennivaló, hogy a pálinka egykor elfoglalt helyét visszaszerezze az itókák rangsorában. Mert a magyar pálinkának évszázadosak a tradíciói – hangsúlyozzák a lovagrend tagjai. A pálinkafőzés kezdetei az 1300-as évekre nyúlnak vissza. Mátyás korában pedig már kultúrája volt az égetett szeszes italnak. Be is tiltották a gabonából történő szeszfőzést az országban, amikor éhínség fenyegetett.

Forrás:MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!