Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Hamarosan megkezdődik a szerencsi cukorgyár dolgozóinak elbocsátása

Egy hónapon belül megkezdődik az alapanyaghiány miatt bezárásra ítéltetett Szerencsi Cukorgyár Zrt. dolgozóinak csoportos elbocsátása, a munkások átlagban 21 havi munkabérüket kapják meg, és egyéb juttatások is megilletik őket – értesült a cég vezetésétől és érdekképviseleti szerveitől az MTI kedden.

Létrehozva:

|

Befejeződtek a tárgyalások a Mátra Cukor Zrt. igazgatósága, illetve az érdekeltségébe tartozó a szerencsi cukorgyár szakszervezeti bizottsága között, megegyezés született az alkalmazottakat érintő szociális tervről – közölte Pokol Balázs az igazgatóság elnöke.

A német Nordzucker csoporthoz tartozó Mátra Cukor Zrt. március 10-én jelentette be, hogy alapanyag hiányában bezárja a szerencsi gyárát – emlékeztetett Pokol Balázs, aki azt is elmondta: már másnap a szerkezetátalakítási program részleteiről kezdődtek egyeztetések a munkaadó és a munkavállalók között, mert ennek a dokumentumnak az elkészítése és március 31-ig a szakminiszterhez történő benyújtása volt az egyik feltétele annak, hogy a cég igényelhesse az Európai Bizottságtól a cukorkvótája után a tonnánkénti 237,5 eurós támogatást.

A szociális tervnek az a feladata, hogy cukorágazatból távozni kényszerülő munkavállalókat alkalmassá tegye az ismételt elhelyezkedésre – jegyezte meg Pokol Balázs, hozzátéve: új szakma megszerzésére, vállalkozóvá válásra, vagy éppen az esetleges lakóhelyváltásra buzdítják a dolgozókat.

A kényszerűségből állásukat vesztők több pénz kapnak, mint a szintén a cég érdekeltségébe tartozó, és tavaly ősszel bezárt szolnoki gyár elbocsátott munkásai. Pokol Balázs ezt azzal indokolta, hogy Szerencs viszonylag kis település, ahol a munkanélküliség a szolnokinak több mint a kétszerese, ezért ott sokkal jobbak az elhelyezkedési esélyek. Ugyanakkor Szerencsen lényegesen kevesebbet érnek az ingatlanok mint Szolnokon, ezért aki lakóhelyet kényszerült váltani, az eladott ingatlanért kapott árat nagyobb összeggel kell kiegészítenie.

Runda István a szerencsi gyár szakszervezeti bizottságának elnöke úgy fogalmazott: azon lesznek, hogy az állásukat elvesztő 111 ember új életpályát kezdhessen, illetve egzisztenciálisan áthidalhassák az átmeneti időszakot az új munkahely megtalálásáig.

A kollektív szerződésben rögzített felmondási- és végkielégítési tételeken túl 21 havi bruttó alapbérnek megfelelő kárpótlás illeti meg a dolgozókat, akik az eddig általuk használt eszközöket és szerszámokat is ingyenesen megkapják, a Mátra Cukor Zrt. a vállalkozóvá válás elősegítése érdekében pedig átvállalja az ügyvédi, közjegyzői közzétételi díjakat. A cég 25 millió forintos keretösszeget biztosít átképzések elősegítésére, aminek a felhasználásáról az általunk létrehozott bizottság rendelkezik – mondta a szakszervezeti vezető.

Az MTI értesülései szerint a szerkezetátalakítási programot a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tudomásul vette.

 A támogatás feltétele ugyanakkor az, hogy a gyárat alkalmatlanná kell tenni a cukor előállítására. A termelő berendezések leszerelésének, valamint a szerkezetátalakítási terv szociális – és környezetvédelmi intézkedéseinek legkésőbb 2010. szeptember 30-ig be kell fejeződniük, az elbocsátandók első, ötven fős csoportja május 5-én kapja kezébe a felmondást.

Forrás:MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!