Agrárgazdaság
Gráf: nem kérünk a mindent felforgató reformokból
Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy a közös európai uniós mezőgazdasági politika átalakításának jelenleg zajló felülvizsgálata ne csökkentse a 2007-2013-as időszakra jóváhagyott uniós agrárköltségvetést – szögezte le Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter abban a vitában, amelyet az EU-tagországokból érkezett kollégáival hétfőn Brüsszelben folytatott a témában.
Semmilyen körülmények között nem fogadunk el olyan megoldást, amely a jelenlegi költségvetési kereteket csökkentené – fogalmazott sajtótájékoztatóján a tárcavezető.
Az Európai Bizottság ősszel ismertette elképzeléseit az elmúlt évtizedben megkezdett reformok felülvizsgálatával kapcsolatban, és hamarosan bejelenti hivatalos javaslatait is. A mostani elképzelések szerint a végleges változatban év végén állapodhatnak meg a tagországok szakminiszterei.
Mint Gráf József elmondta, ismét hangoztatták annak fontosságát, hogy ne mindent "felforgató" reformokról legyen szó, hanem módosításokról. Még nagyon eltérő a tagországok álláspontja a részkérdésekről – vonta meg a hétfői vita mérlegét a magyar miniszter.
A magyar részről kiemelt kérdések közé sorolta az említett probléma mellett az uniós támogatások körében tervezett – véglegesen még nem számszerűsített – alsó és felső korlátok meghatározását, amellyel hazánk szintén nem ért egyet. Kifejtette: a Magyarországon kialakult gazdasági szerkezet nagyjából egészséges, "megfelelő arányban vannak kicsik, közepesek és nagyok, valamint egymásra utaltak". A javasolt rendszer ezt a struktúrát megbontaná, ráadásul diszkriminatív is lenne – vélte Gráf József.
Hozzátette, hogy az uniós tagállamok nagyobb része egyelőre elutasította ezt a felvetést. Az ülésen a miniszter arról is beszélt, hogy az új tagországok számára a csatlakozás idején vonzó volt, hogy az uniós rendszerben működik egy biztonsági háló, benne az intervenciós rendszer, amely nagy túltermelési válságok esetén lehetővé tette, hogy a termelők ne menjenek tönkre. A mostani célok között szerepel az intervenciós rendszerek folyamatos leépítése is, amit Magyarország ugyancsak nem tud elfogadni.
A kukoricaintervenciós rendszer leépítésének másolása egy az egyben a többi terményre … nem megfelelő, … mert például az olyan stratégiai termékek, mint a kenyéralapanyag búza nagyobb figyelmet, a piaci zavarok pontosabb szabályozását igénylik – emelte ki Gráf József.
Fontosnak tartotta azt is, hogy az unióban működjön olyan agráralap, amely a nagyon súlyos állatbetegségek esetében a termelés-és jövedelemkiesést kompenzálhatná. Szükség van szerinte egy kockázati alapra is, amely például a zöldség-gyümölcs ágazatot ért károk vagy hirtelen ellátási többlet esetén lenne igénybe vehető.
Szó volt a felülvizsgálat keretében az uniós tejkvótarendszer 2015-re tervezett kifutásáról is. Magyarországot ez kevésbé érinti, mert jelenleg sem használja ki kvótáját – emlékeztetett Gráf József.
Több delegáció fontosnak tartotta ugyanakkor az óvatosságot e területen, egyebek közt azt helyezve reflektorfénybe, hogy vannak olyan kistérségek, ahol az egyetlen megélhetési módot kizárólag a tejtermelés jelenti, és annak piaci alapokra helyezése veszélybe sodorhatná az egész helyi közösséget.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból