Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

GMO-termékek Moszkvában

Jurij Luzskov moszkvai főpolgármester egy múlt heti, a város élelmiszerpiaci igazgatóságának munkatársaival tartott tanácskozáson kijelentette, hogy a lehető legsürgősebben intézkedéseket kell hozni a GMO-tartalmú élelmiszerek moszkvai árusításának betiltására.

Létrehozva:

|

A főpolgármester szerint – bár nem tudja, hogy mennyiben károsak ezek a termékek az emberek egészségére – ki kell kapcsolni minden olyan veszélyforrást, amelynek a hatásait nem ismerjük kellőképpen. Luzskov utalt egy olyan vizsgálatra is, amely szerint 2007-ben, a fővárosi élelmiszerkereskedelemben az ellenőrzött termékek mintegy 6%-a tartalmazott GMO-összetevőket. A vizsgálatok azt is eredményezték, hogy több mint 700 élelmiszernél mutattak ki az engedélyezettnél magasabb GMO-tartalmat, elsősorban a tejtermékeknél.
 
Oroszországban 1999-től vezették be a GMO-termékek regisztrálásának kötelezettségét. Minden GMO-t tartalmazó élelmiszertermék kötelező vizsgálaton megy keresztül, s csak az engedélyezési eljárás lezárultával hozható forgalomba. 2002-től vezették be a feliratozási kötelezettséget, a ezt 2007-ben megszigorították. Az élelmiszerek csomagolásán kötelezően fel kell tüntetni, hogy az előállítás során alkalmaztak-e GMO-t, amennyiben annak az aránya eléri a 0,9%-ot.
 
A kötelező feliratozáson túlmenően az utóbbi időben egyre több forgalmazó önkéntesen vállalja, hogy azt is feltünteti, amennyiben az adott termék semmilyen arányban nem tartalmaz GMO-t. Ez elsősorban nyilvánvalóan reklámcélokat szolgál, de amennyiben egy ellenőrzésen kiderül, hogy a felirat nem felel meg a valóságnak, a fogyasztóvédelmi szolgálat rendkívül szigorú szankciókat alkalmaz.
 
Tavaly óta egyébként egy főpolgármesteri felhívás alapján Moszkvában egyre jobban terjed az "önkéntes" feliratozás intézménye. Az élelmiszerforgalmazó cégek többsége tartja magát ehhez a gyakorlathoz, mivel annak elmaradása ugyan nem hivatalos formában, de súlyos szankciókhoz vezethet. Közismert a főpolgármester GMO-ellenessége, s ez nagyban meghatározza a moszkvai piaci viselkedési normákat is.
 
Oroszországban továbbra sincs engedélyezve a GMO-kultúrák kereskedelmi célú előállítása, kizárólag tudományos kísérletek folynak. A forgalomba hozott GMO-termékek csakis importból származnak, elsősorban az USA-ból. Főképpen burgonya, kukorica, szója, rizs és cukorrépa vásárlásáról van szó, ezen belül is a szója reprezentálja a döntő piaci részesedést. A GMO-kérdések társadalmi megítélése változatlanul nagyon hisztérikus, a médiában, különösen a fővárosi sajtóban, határozott többségben vannak a negatív értékelést tükröző vélemények.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!