Agrárgazdaság
Glattfelder szerint továbbra is elfogadhatatlan a borreform
Az uniós borreform jelenlegi formájában ellentétes a magyar érdekekkel, ezért a magyar néppárti delegáció ellene szavazott szerdán az Európai Parlamentben (EP) – közölte Glattfelder Béla magyar néppárti EP-képviselő.
Szerinte a borreform alapvető céljai helyesek, mivel a hatályos szabályozás pazarló és igazságtalan. Pazarló, mivel a költségvetés 42 százalékát a feleslegek lepárlására költik. Továbbá igazságtalan, mivel a támogatások 90 százalékát három tagállam, Francia-, Spanyol- és Olaszország kapja, ahol egész régiók termelnek lepárlásra, és így a feleslegek kialakulásáért elsősorban felelősek.
A feleslegek megszüntetésére javasolt megoldás – vélekedett a képviselő – magyar szempontból elfogadhatatlan, mivel annak következtében várhatóan azokban a tagállamokban, így például Magyarországon fogják kivágni a legtöbb szőlőt, amelyekben a termelés és a fogyasztás nagyjából egyensúlyban van, és így nem felelősek az EU-n belüli borfeleslegek kialakulásáért.
Az azonos összegű kivágási támogatás ugyanis az alacsonyabb jövedelmű új tagállamokban jóval vonzóbb lesz a gazdák számára, mint a régi tagállamokban. Ez a javaslat nem veszi figyelembe azt sem – tette hozzá Glattfelder -, hogy Magyarországon a csatlakozás óta a termőterület már közel 10 százalékkal csökkent. A képviselő szerint valójában azokban a tagállamokban kellene a kivágásokat végrehajtani, amelyek a feleslegek kialakulásáért felelősek.
A magyar érdekekkel ellentétes az is – folytatta -, hogy a lepárlási támogatások megszüntetése nyomán felszabaduló összegeket elsősorban a történeti bázist figyelembe véve osszák fel. Ezáltal éppen azoknak a tagállamoknak a nemzeti borítékja – támogatási kerete – lesz a legvastagabb, ahol korábban a legtöbb lepárlási támogatást vették igénybe. Magyarország ezzel a felosztással rosszul jár.
"Ültetvénykorszerűsítésre a reformot követően legalább 500 millió forinttal kevesebbet költhetünk, mint a 2007/08-as gazdasági évben. Ennyivel lesz kisebb ugyanis a nemzeti borítékunk, amelyből – más célok mellett – az ültetvények modernizálása is támogatható" – közölte.
A képviselő két javaslatot nyújtott be ennek a helyzetnek az orvoslása érdekében. Egyrészt indítványozta, hogy a nemzeti borítékok felosztásának alapja a szőlőterület nagysága legyen. Másrészt javasolta, hogy a nemzeti boríték ültetvénykorszerűsítésre is fordítható része nem lehet kevesebb, mint amekkora támogatást az adott tagállam ugyanezen célra a reformot megelőzően kapott.
Jelentős magyar siker, hogy a két javaslatból az utóbbit elfogadta az Európai Parlament – állapította meg Glattfelder Béla.
Kitért arra is, hogy Magyarország számára különösen hátrányos lenne, ha az Európai Bizottság tervezetének megfelelően a jövőben a bor alkoholtartalmát nem lehetne cukor hozzáadásával növelni. A parlamenti állásfoglalás a módosító indítványoknak megfelelően engedélyezné a cukrozást.
A néppárti agrárpolitikus kifejtette: a melléktermékek kötelező lepárlása indokolatlan többletköltséget okoz a gazdáknak, és környezetvédelmi szempontból is aggályos. Az Európai Bizottság javasolta, hogy ezt az intézkedést töröljék el, a parlament ezzel szemben továbbra is fenntartaná a kötelező lepárlást.
Forrás:MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok