Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Gabonapiaci kilátások: a kukorica-csomag nem elegendő

Az értékesítés kezelésére az agrárminiszter által bejelentett úgynevezett kukorica-csomag – többek között 15-16 milliárd forint hitel a gabonafelvásárláshoz, 200 ezer tonna kukorica állami felvásárlása – nem alkalmas a krízis kezelésére – állítják a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) szakértői az MTI-hez eljuttatott véleményükben.

Létrehozva:

|

A dokumentum szerint Magyarországon ebben az évben mintegy 8 millió tonnás kukoricatermés várható, melyből a hazai igényeken felüli mintegy 4 millió tonna nagyobb hányadára külföldön kell piacot keresni.

 

A várható nagy mennyiségű termés miatt viszont a Budapesti Értéktőzsde áruszekciójában a takarmánykukorica novemberi jegyzése már 25.700 forintra csökkent. Ez az ár a termelő telephelyén már csak 101,31 euró, azaz mintegy 24.500 forint uniós intervenciós felvásárlási árszintet jelent – áll a MOSZ véleményében.

 

Tóth István, a MOSZ titkára az MTI-nek elmondta: egyes  információk szerint vannak térségek, ahol a vevők már ennél is alacsonyabb vételi ajánlatokat tesznek. A gabonatermesztők körében egyre nő az árcsökkenés miatti feszültség, a termelési biztonság és a kiszámíthatóság drasztikusan romlik, amiért a termelők alapvetően az Európai Uniót (EU) hibáztatják – tette hozzá.

 

Kifejtette: a gabonapiacon jelenleg zajló folyamatok ismét megerősítik a MOSZ-nak azt a törekvését, amely a gabona belső felhasználásának növelésére irányul.  Ebben az állatállomány-bővítés állami ösztönzésének ugyanúgy szerepe lehet, mint az ipari felhasználás – például a bioetanol-előállítás – bővülésének – elemezte.

 

Véleménye szerint a belső piaci kereslet szempontjából fontos a mintegy 1,2 millió tonna búza humán célú felhasználása is.

 

Elmondta: az elmúlt hetekben több sajtóban megjelent cikk foglalkozott a pékek kenyérár növelési szándékával. A MOSZ és a gabonatermesztők a kenyérár emelésében semleges álláspontot képviselnek, azt azonban le kell szögezni – hangoztatta Tóth István -, hogy a kenyér árszerkezetében a búza csupán 20 százalékos arányt képvisel.

 

Tóth István szerint a mezőgazdasági termelők a helyzet súlyossága miatt a magyar kormánytól határozott intézkedéseket követelnek, így például azok is juthassanak hitelhez, akiknek nincs fejlesztési hitelük.

 

A MOSZ szerint a kormánynak az EU-nál fel kellene vetnie a piacrajutást segítő, 35-40 eurós tonnánkénti fuvartérítés biztosítását. Azt is szeretnék elérni, hogy a kormány lobbizzon a termelők piacvédelmét és jövedelmét biztosító intervenciós rendszer fenntartása érdekében is.

 

Tóth István aláhúzta: az igazi gond az, hogy a mezőgazdaságban a felvásárlási árak csökkenésével egyidejűleg jelentősen nőtt a felhasznált gáz, az olaj, a villamos-energia ára, mintegy 30 százalékkal, a műtrágyák ára pedig lényegében megduplázódott.

 

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!