Agrárgazdaság
Fidesz összehívta a mezőgazdasági bizottságot
A Fidesz július 31-re, azaz jövő hét csütörtökre összehívta az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának ülését – jelentette be Font Sándor, az ellenzéki párt képviselője, a bizottság elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

Font Sándor emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió Magyarországtól csaknem tízmilliárd forint összegű agrártámogatás megvonását helyezte kilátásba, mivel szerinte az agrárkormányzat 2004-2005 fordulóján nem frissítette a Mezőgazdasági Parcellaazonosító Rendszert (MePaR). A bizottsági ülésen meg kívánják még vitatni azt is, hogy a jelenlegi esős időjárás milyen mértékben hátráltatja a mezőgazdasági munkákat.
A Fidesz ugyancsak tárgyalni akar arról a lehetőségről, hogy az unió esetleg a magyar mezőgazdasági termelők körében is elindítja az úgynevezett teljességi és jogosultsági vizsgálatot. Font Sándor elmondta: a bizottság összehívásáról egyeztetett Herbály Imre (MSZP) alelnökkel, így várhatóan a szocialista képviselők is részt vesznek a testületi ülésen.
Az ellenzéki képviselő azt mondta, hogy az unió a kisebbségi kormány hibájából kívánja megvonni a gazdálkodóktól a támogatást. Jelezte viszont, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) kedden 16 órakor tudomása szerint leállította azoknak az értesítéseknek a postázását a gazdálkodók számára, amelyben a túligénylés miatti támogatás-visszafizetést kérték volna tőlük. Ez a fideszes politikus szerint 19 ezer gazdát érintett volna. Ez a szám a magyar gazdálkodók mintegy tíz százalékát jelenti, mivel legutóbb mintegy 193 ezer gazdálkodó igényelt uniós támogatást. Font Sándor úgy vélte, a támogatás-túligénylésnél – amelyet szerinte főként a Magyarországon még meglévő, úgynevezett osztatlan közös tulajdon jelent – nagyobb problémát okoz, hogy az unió kilátásba helyezte az úgynevezett teljességi és jogosultsági vizsgálat elvégzését is a magyar termelők körében.
Mindez a bizottsági elnök szerint azt jelentheti, hogy a magyar gazdálkodóknak nemcsak a támogatás igénylés alá eső birtokaikról kellene számot adni, hanem arról is, milyen alapon veszik fel az uniós támogatásokat. Ebben az esetben szerződésekkel kellene igazolniuk például a földbérletet vagy a földhasználat más jogcímét. Font Sándor szakértőkre hivatkozva úgy vélte, hogy ez utóbbi kritériumoknak a magyar gazdáknak csak mintegy 15-20 százaléka felelne meg. Az MTI kérdésére válaszolva a Mezőgazdasági Bizottság elnöke úgy fogalmazott, hogy "bűnösök közt cinkos, aki néma", vagyis tovább nem lehet palástolni a szóban forgó ügyeket, ezért van szükség a bizottsági ülés összehívására. Azt Font Sándor is elismerte, hogy az ülésen majdan elhangzó információk között lehetnek olyanok, amelyek nem tartoznak a szélesebb nyilvánosságra.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a hétvégén kategorikusan cáfolta azt az értesülést, amely szerint Magyarországot korábbi téves agrárkifizetések miatt csaknem tízmilliárd forint visszafizetésére kötelezte az Európai Unió. Forgács Barnabás, az FVM szakállamtitkára az MTI-vel közölte: az agrártárca nem fogadja el a szóban forgó ügyben az Európai Bizottság megállapításait, mert meg van győződve arról, hogy a Magyarország által működtetett rendszerek – például a Mezőgazdasági Parcellaazonosító Rendszer (MePaR) – összhangban vannak mind a magyar, mind pedig az uniós jogszabályokkal, elvárásokkal. Forgács Barnabás hangsúlyozta: Magyarország kész akár az Európai Bíróságon is megvédeni saját igazát, a magyar tagállami álláspontot. A szakállamtitkár leszögezte: szó sincs semmiféle döntésről, a vitatott ügyben jelenleg egyeztető folyamat zajlik.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Forrás: VG
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek10 év telt el a létrehozás óta
A húsminősítési rendszer a piacot is tisztíthatja