Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Fidesz: gazdasági csődhullám fenyeget Szabolcsban

Gazdasági csődhullám fenyeget Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, miután nyilvánvalóvá vált, hogy értékesítési gondjaikkal magukra maradtak az almatermelők – mondta Simon Miklós (Fidesz) országgyűlési képviselő, Nyírbogát polgármestere a Fidesz térségi szervezetének nyíregyházi sajtótájékoztatóján szerdán.

Létrehozva:

|

A Nyírség gazdasága döntően még mindig a mezőgazdasági termelésre épül, s miután az ágazatban több tízmilliárd forintos bevétel esik ki a termények eladhatatlansága, vagy alacsony értékesítési ára miatt, így jelentős összeg hiányzik majd a feldolgozóipar, a kereskedelem és a szolgáltatás bevételeiből is, emiatt valóságos láncolata lesz a csődnek – állította a politikus, önkormányzati vezető.
    
Példaként a 2007-es évet említette, amikor a gyümölcs ültetvényeket és a szántóföldi növényeket ért fagykár miatt – szerinte – 19-20 milliárd forint esett ki a szabolcsi mezőgazdaságból, ami "tovább gyűrűzött a többi ágazatra".
   
Lenti István, a megyei önkormányzat tanácsnoka élesen bírálta a szakmai szervezeteket, a minisztériumot, a mezőgazdasági hivatalt és az érdekképviseleteket, mert "augusztusban ugyan kiálltak, hogy az ipari alma 11 és az étkezési alma 35-40 forintos ára miatt nagy bajban vannak a termelők, de azóta sem tettek semmit".
   
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: még a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségétől, a Magosz-tól sem kaptak információt a tárcánál arról, hogy mire jár támogatás.
   
Emlékeztetett arra is, hogy a meggy nagy része a nyár elején a fákon maradt Szabolcsban a 40 forintos felvásárlási ár miatt. Most a szilvát a pálinka-cefrébe kénytelenek rakni az emberek, ahelyett, hogy gyümölcsként adnák el. A kalászosok, a napraforgó, a kukorica ára sem kecsegtet sok jóval – mutatott rá.
   
A tanácsnok szerint a tavalyi, fákon hagyott 100 ezer tonnányi almával szemben az idén legalább a mennyiség két-háromszorosát nem szüretelik le, s csak azok adják el 11 forintért az ipari feldolgozásra alkalmas gyümölcsöt, akiket szerződéssel "kényszerítettek" arra.
   
A tanácsnok szerint a mezőgazdaság teljes vertikuma sürgős átalakításra szorul, a termeléstől a feldolgozáson át a kereskedelemig újra kellene gondolni mindent.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!