Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Fellendülőben az Észak-alföldi Régió gazdasága

Az Észak-alföldi Régiót egyedülálló talaj- és klimatikus adottságai a Kárpát-medence élelmiszertermelésének központjává teszik – állítja Nagy János, a Debreceni Egyetem prorektora és az Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának elnöke.

Létrehozva:

|

Ebben segít a tudástranszfer is, amely a helyben lévő, országosan is magas rangú oktatási intézmények és kutatóintézetek, illetve a szomszédos országok szakembereinek napi együttműködéséből adódik.

 

Ezt a szerepet említette beszélgetésünk kezdetén Nagy János is, aki akkor az egyetem rektora volt (ma prorektor és az Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának elnöke), amikor Baranyi Béla, az MTA RKK Debreceni Osztályának vezetője szerkeszteni kezdte a kiadványt:

– Nagy ellentmondás, hogy az ország egyik legjelentősebb, gazdag hagyományokkal rendelkező, legszélesebb képzési kínálatot nyújtó és kutatási spektrumú felsőoktatási intézménye, a közel 30 ezer nappali és levelező hallgatót oktató egyetem annak a régiónak a központjában található, amely gazdasági fejlettségben az utolsó előtti az ország hét régiója között. De ez a tény egyben a felfelé vezető utat is kijelöli! Az egyetem sokoldalú tudományos potenciálja képes arra, hogy hozzájáruljon a várt gazdasági fejlődéshez. Ennek egyik alapköve lehet a most megjelent kiadvány, hiszen a helyzetfelmérés alapvetően szükséges ahhoz, hogy helyes döntéseket hozzanak a szakemberek. Mivel a fejlett technika ezt kívánja, egy-egy kérdés megoldásába számos tudományág művelőjét be kell vonni. Informatikust, közgazdászt, agrármérnököt, logisztikust, folyamatszabályozót is egyszerre igényelnek a feladatok. Így az a komplex tudásközpont, amely itt az egyetemen létrejött, igen alkalmas erre, hiszen többek között az említett diszciplinák művelőit is képezi a Debreceni Egyetem.

– Ehhez hozzátehetjük: a gazdaság fejlesztésének jó része ebben az esetben az élelmiszergazdaságra vonatkozik. Hiszen az Észak-alföldi Régió nemcsak az ország, hanem – csekély túlzással – a Kárpát-medence éléstára is.

– Ez így van. A régiót alkalmassá teszik erre az egyedülállóan jó klimatikus és talajtani adottságok. A jó ökológiai adottságokra épülő technológiák révén pedig az eddiginél magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek kerülhetnek az élelmiszerek világpiacára.

– Professzor úr elmondhatja magáról, hogy a mezőgazdasági kutatás első vonalában dolgozik, nemrég jelent meg az Akadémiai Kiadó Nívódíját kiérdemelt monográfiája a kukoricatermesztésről, amelyet most angol nyelven is kiadnak. De vajon mennyire működik a régiók között a tudás átvitele, a tudástranszfer? Azért is indokolt ez a kérdés, mert az Észak-alföldi Régió olyan helyen fekszik, amely két másik Kárpát-medencei régióval is érintkezik. Ez a földrajzi közelség hogyan hat a három régió kapcsolatára?

– A tudomány művelői előtt mindig is átjárhatóak voltak a határok. Már nagyon régóta működik az egyetemközi együttműködés – például Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely és Debrecen között. Különösen most, hogy hazánk és Románia is tagja az Európai Uniónak. Kevesen tudják például, hogy Nagyváradon már két éve folyik magyar nyelvű agrár-felsőoktatás. Magyar pénzből és részben magyar előadókkal. Módjuk van a környéken élőknek anyanyelvükön diplomát szerezni az agrártudományokból. Még régebben kezdődött és ma is tart a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumában a határon túli – romániai, ukrajnai és szlovákiai – agrárszakemberek továbbképzése. Szeretnénk ezeket a kapcsolatokat átvinni a Székelyföldi és az Északnyugat-erdélyi Régió gazdasági együttműködésére is. Jó lenne, ha meg tudnánk valósítani ezen régiók szakembereinek napi együttműködését. Valahogyan úgy, ahogy itt az egyetemen is. Ha végigsétál az ember a folyosón, nincs olyan nap, hogy ne találkozna külországi szakemberrel – állítja Nagy János.

– Nemrég – hat évre – a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökévé nevezték ki. Ritkaság, hogy egy nem fővárosi egyetemi professzort ilyen komoly tisztségbe helyeznek. Milyen megterhelést jelent ez a plusz feladat?

– Már eddig is sok feladatom volt a kutatásban, oktatásban, egyetemi vezetésben, tudományszervezésben. Ezekhez járult ez a megtisztelő megbízatás, amely heti egy, esetleg kétnapos budapesti tartózkodással jár. Nem mondom, hogy nem fokozta a leterhelésemet, de úgy érzem, mindegyik feladatomnak eleget tudok tenni.

Forrás: MTI

A közelmúltban jelent meg az MTA Regionális Kutatások Központja (MTA RKK) és a Dialog Campus Kiadó gondozásában a Kárpát-medencei régiók című monográfiasorozat legújabb kötete. A Debreceni Egyetem közreműködésével elkészült kiadvány az Észak-alföldi Régióról szól, bemutatja annak komplex társadalmi-gazdasági viszonyait. A kötet fontosságát nemcsak az adja meg, hogy az ország második legnagyobb területű és népességű statisztikai tervezési régiójáról van szó, hanem az is, hogy itt található az ország legrégebben ugyanazon a helyen működő egyeteme, amely komoly húzóerőt fejthet ki a régió felvirágoztatásában.

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!