Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Fekete kaviár Oroszországban

A WWF hivatalosan kifogásolja a 2008-ra közzétett, fekete kaviárra vonatkozó oroszországi exportkvótákat és felszólítja az orosz halászati kormányzatot, hogy azokat vizsgálják felül.

Létrehozva:

|

A feketekaviár exportkvótái a nemzetközi szervezet véleménye szerint elfogadhatatlanul magasak (700 kg viza, 20 tonna orosz tokhal, 3,5 tonna szervjuga). A mennyiségek azért is érthetetlenek, mert például a tokhal és a szervjuga most közzétett exportkvótái másfélszeresen felülmúlják azt a mennyiséget, ami erre az évre kifogásra elő van irányozva.
 
A vizára vonatkozó exportkvóta önmagában megfelel a kitermelésre engedélyezett mennyiségnek, de azok a nemzetközi megállapodások, amelyeket Oroszország is kötelezőnek ismer el magára nézve, általában is csak tudományos és mesterséges újratermelés céljaira engedélyezik a fekete kaviár előállítását, így az export, mint termelési alapcél, nehezen elfogadható a nemzetközi szervezet számára.
 
A CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) nevű nemzetközi konvenció keretében szövetkezett államok egyébként termelési és exportkvótákat alkalmaznak a tokhalra, a vizára és általában a fekete kaviárra is. Ennek megfelelően Oroszország 2003-tól hivatalosan csak a megengedett évi 180 tonnás, tudományos célú kaviár-kvótát hasznosítja, legalábbis a hivatalos közlések szerint (a kutatási-tenyésztési célú maradványkészletek szabadon forgalmazhatók, exportálhatók).
 
A fekete kaviár előállítása Oroszországban nagy hagyományokkal bír, tíz évvel ezelőtt az orosz kaviárexport még mintegy 450 tonna volt évenként, ma ennek már csak a töredékét szállítják ki legálisan. Az utóbbi években a további állami önkorlátozás eredményeként az oroszországi cégek hivatalosan mindössze 7-10 tonna fekete kaviárt termeltek évente. Ezzel együtt az illegális termelés és forgalmazás több száz tonnára rúg, és értékben – becslések szerint – meghaladja az 1 milliárd USD-t.
 
Az oroszországi kvóták kétségességén túlmenően mind a WWF, mind a CITES nehezményezi azt is, hogy az orosz termelők a mai napig nem alkalmazzák azokat a nemzetközi előírásokat, amelyek a kaviárdobozok címkézésére vonatkoznak. Ennek következtében nem azonosíthatók a termékek, és így gyakorlatilag nem is ellenőrizhető, betartják-e Oroszországban a nemzetközi előírásokat.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!