Agrárgazdaság
Európának le kellene mondania az agrártámogatásokról?
Az élelmiszerárak csökkentéséhez mindenképpen szükség lenne arra, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt megállapodás szülessen a kereskedelmi korlátok lebontásáról – mondta a Bloomberg televíziónak nyilatkozva Peter Mandelson, az EU kereskedelmi biztosa, aki a Világgazdasági Fórum most kezdődő ülésszakán vesz részt Egyiptomban.
A WTO égisze alatt hat éve folyó tárgyalásokon mindeddig nem született megállapodás az agrártámogatások, a mezőgazdasági és az ipari termékekre kivetett vámok mérsékléséről és a külföldi befektetések megkönnyítéséről. Az agrártámogatások csökkentése az USA és az EU ellenállásán, az ipari vámok csökkentése a nagy fejlődő országok, köztük India és Brazília ellenállásán bukott el.
Az élelmiszerválság növelheti az esélyét annak, hogy liberalizáljuk és kiterjesszük a mezőgazdasági piacot, különösen a regionális piacokat, úgy, hogy a fejlett országok megszüntetik az exporttámogatásokat, ami új lehetőséget teremt az agrártermelőknek a fejlődő országokban, hogy fejleszteni tudják a termelést – mondta Mandelson. Az élelmiszerárak az ENSZ adatai szerint áprilisban 53 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. India, Egyiptom, Vietnam és Indonézia az áremelkedésre és a kialakuló hiányra reagálva betiltotta a rizsexportot, a legszegényebb országokban viszont zavargásokra és tüntetésekre került sor. Az eddigi tárgyalásokon számottevő eredményeket sikerült elérni az agrártámogatások kérdésében, és ez a jövő héten nyilvánosságra kerülő közlemény szövegében is tükröződni fog, az ipari vámok ügyében azonban nincs előrehaladás – közölte a biztos.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok