Agrárgazdaság
Esetleg több magyar céget érint az orosz beviteli tilalom
A moszkvai magyar mezőgazdasági attasé tudomása szerint egyetlen magyar vállalatot érint az orosz húsbeviteli tilalom, viszont Dr. Németh Antal volt országos főállatorvos úgy tudja, több magyar vállalkozás is érintett.
Az orosz hatóságok a beviteli tilalmat néhány napja azért rendelték el több európai ország vállalkozásai, köztük a magyar üzemek ellen is, mert kifogásolták, hogy termékeikben úgynevezett szermaradványt találtak. Ez az állatorvos szerint elsősorban antibiotikumot jelenthet. Vagyis – ha a vádak helytállóak – a cégek azelőtt vitték ki árujukat Oroszországba, mielőtt az előírt várakozási idő letelt volna.
Az orosz mezőgazdasági attasé a Pick Szeged Zrt. érintettségéről tudott, a Pick közlése szerint öt üzeme közül egyre, a pécsi egységre vonatkozik az intézkedés.
A volt főállatorvos, a Húscéh szakmai tanácsadója az MTI-nek azt mondta: a szakmai konzultációkon szerzett ismeretei szerint a húsbeviteli tilalom több magyar húsfeldolgozó vállalkozást is érinthet.
A szakember a cégeket nem kívánta megnevezni, mivel szerinte az érintett vállalkozások vélhetően nem hibásak abban, hogy Oroszországban tiltó listára kerültek. Illetve az előzetes ígéretek ellenére fel sem vették őket arra a lajstromba, amely azon cégeket tartalmazza, amelyek húst exportálhatnak Oroszországba.
Németh Antal úgy véli, hogy a hasonló vádak, eljárások ellen az érintettek leginkább úgy védekezhetnek, ha betartják a szigorú nyomon követhetőségi szabályokat. A szakember szerint ugyanis a tiltó listára könnyű felkerülni, ám onnan lekerülni nehéz, akár egy-két évbe is telhet.
Magyarországot hivatalosan még nem értesítették arról, hogy a napokban Oroszország beviteli tiltólistára tett több más nemzetiségű húsfeldolgozó cég mellett néhány magyar húsfeldolgozó üzemet is – erősítette meg az MTI-nek Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára, reagálva a nemzetközi sajtóban megjelent hírekre.
Az államtitkár közölte: a szaktárcánál tudnak ugyan a tilalomról, de a hír csak informális módon, az Európai Unión keresztül jutott el Magyarországra. Hozzátette: arról is csak nem hivatalos forrásból értesült az FVM, hogy a beviteli tilalom oka – amire az orosz hatóságok hivatkoznak -, hogy esetlegesen szermaradványt találtak volna a Magyarországról származó termékekben is.
Az államtitkár aláhúzta: az orosz beviteli tilalom indoka a magyar szakértők számára nehezen hihető ugyan, de a magyar hatóságok megvizsgálják az ügyet.
Hozzátette: elképzelhető, hogy Magyarország közvetlenül nem is kap tájékoztatást az üggyel kapcsolatban, azt közvetlenül az unió illetékesei tisztázzák Oroszországgal.
Az Európai Bizottság szerdán bírálta Oroszországot amiért hét EU-tagország több cégével szemben húsimport-tilalmat léptetett életbe.
Oroszország az importált húsban kimutatott antibiotikum mennyiségére hivatkozott, ami az EU szerint azonban az EU egészségbiztonsági szintjén belüli.
Marc Franco, az EU oroszországi nagykövete rámutatott: a bizottság fenntartja azt a véleményét, hogy az EU-ból származó hús nem jelent veszélyt a fogyasztókra nézve, és hogy az orosz lépés aránytalan.
A Reuters jelentése szerint az elmúlt hetekben Oroszország hét EU ország számos húsipari cégének a termékeit tette behozatali tilalomlistára, amire amerikai, kanadai, brazil és argentin vállalatok is felkerültek. A jelentés szerint hét EU ország cégei kerültek tilalomlistára, sertéshústermelő vállalatok Magyarországról, Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Dániából, Belgiumból és Spanyolországból.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen