Agrárgazdaság
Emelkedő húsárak az év második felében
Ez év második felében a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke szerint mintegy 10 százalékkal emelkedhetnek a hús- és húskészítmények fogyasztói árai.
Erről Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke beszélt kedden Budapesten sajtótájékoztatón. A szakember a várható fogyasztói áremelés indokaként hozta fel, hogy az alapanyag ára jelentős mértékben, mintegy 10-30 százalékkal emelkedik és nő az energia és a szállítási költsége is.
Emellett az elnök azt is vélelmezte a jelenlegi és a múlt évi tendenciákat alapul véve, hogy a belföldi fogyasztás tovább csökken 4-5 százalékkal. Tavaly a belföldi fogyasztás visszaesése mintegy 5 százalékos volt a legális hús- és húskészítmények piacán.
A múlt évben a Hússzövetség adatai szerint mintegy 400 feldolgozóüzemben hozzávetőlegesen 4,0-4,5 millió sertést vágtak le. Mindebből a feldolgozóüzemek mintegy 300 ezer tonna színhúst állítottak elő. A húsipar árbevétele stagnál, tavaly 300 milliárd forint volt.
A kivitel aránya az árbevételen belül mintegy 15-20 százalékot tesz ki. A fennmaradó hányadot belföldön értékesítik a feldolgozók. A feldolgozott termékek alapanyagának 15 százaléka importból érkezett. Az élősertés behozatala csökkenő tendenciát mutatott, míg a húsimport ehhez képest valamelyest nőtt.
Az export mennyisége a múlt év első 11 hónapját alapul véve 19 százalékkal emelkedett és összességében 564 millió eurót, azaz mintegy 130-140 milliárd forintot tett ki. Az import értéke 189 millió euró volt, azaz megközelítette az 50 milliárd forintot. A behozatal mindössze 2,4 százalékkal emelkedett.
A sertéshús export-import egyenlege is javult, ugyanis a kivitel értéke ebben a szegmensben 196 millió euró, azaz mintegy 50 milliárd forint volt, míg a behozatal összes értéke 100 millió euróra, azaz mintegy 25 milliárd forintra rúgott.
Éder Tamás szerint a belföldi forgalom csökkenése főként a kereslet átstruktúrálódásában mutatkozott meg, többen keresték az olcsó árut. A reáljövedelem visszaesés miatti fogyasztáscsökkenés miatt a növekvő költségterheket, például az energia árának emelkedését és az adó növekedését a feldolgozók nem tudták érvényesíteni átadási áraikban.
Ezzel a Hússzövetség elnöke cáfolta azt a vélekedést, hogy a hús árának emelése a feldolgozók hasznát növelte volna. Jelezte: a húsipar nyereségszintje jelenleg az úgynevezett pozitív nulla körül mozog.
AZ MTI kérdésére válaszolva Éder Tamás elmondta: a füstölt termékek 30-35 százaléka Húsvét előtt fogy el. Így a húsipar arra számít, hogy az idén mintegy egy hónap alatt e termékkörben mintegy 15-20 ezer tonna árut adnak majd el a feldolgozók.
A Hússzövetség elnöke felhívta arra is a figyelmet, hogy a feketegazdaság jelenlétének aránya az iparágban – amit egyes szakértők 30-40 százalékra is tesznek – nem változott számot tevően az idén. Ezért a fogyasztók, ha nem szeretnék, hogy meglepetés érje őket a húsvéti asztalnál, úgy csak legális árut vásároljanak. Továbbá a szakember szerint a legális fogalomban a drágább áru minősége jobb, mint a olcsóbbé, mivel abban több a felhasznált alapanyag és a feldolgozás minősége is igényesebb.
A szakember úgy vélte: a húsipar a jelenlegi tendenciákat figyelembe véve, elégedett lehetne az idén a tavalyi teljesítmény megismétlésével.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen