Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Élelmiszerárak Oroszországban

Oroszországban a négy legfontosabb ágazati-szakmai szervezet, továbbá huszonhat jelentős élelmiszertermelő és áruházlánc még a tavalyi év októberében önkéntes moratóriumot hirdetett az élelmiszerárak további emelésével kapcsolatban.

Létrehozva:

|

Az árbefagyasztás hat árucsoportra terjedt ki (búzakenyér, rozskenyér, tej, kefir, napraforgóolaj, valamint étkezési tojás). A Mezőgazdasági Minisztérium és az említett szervezetek január végén 2008. május 1-ig meghosszabbították az árak befagyasztását, változatlanul az előzőekben felsorolt árukra. 

A moratórium tehát hamarosan lejár, és ezzel összefüggésben több elemző is adatokat közölt az árak alakulásával, illetőleg a moratórium eredményességével összefüggésben.
 
Az adatok szerint a jelzett árukra nézve valójában semmilyen árbefagyasztás nem következett be. 2008 elején például a tejtermékek vonatkozásában az árak mintegy 30%-kal növekedtek az előző év hasonló időszakához képest. Oroszországban a nyers tej átlagára az I. negyedévben 12,4 Rbl/liter volt, miközben az EU-tagországokban a hasonló ár kb. 9-11 Rbl körül mozgott.
 
Összehasonlításképpen, olyan áruknál, amelyek nem estek a "moratórium" hatálya alá (pl. tea, kávé, csokoládé) az árnövekedés az orosz piacokon mindössze 14%-os volt. Ezzel együtt, a tejipar nyereségessége jelentősen csökkent, és az első negyedévben maga a termelés is visszaesett, csaknem 3%-kal.
 
A szakértők többsége – az előző adatok alapján – úgy véli, hogy a nagy publicitással, központi ösztönzésre bevezetett, önkéntes árbefagyasztás inkább csak a politikai vezetésnek szólt, és nem volt több egyfajta pr-fogásnál.
 
Az adatok nyilvánosságra kerülése után az orosz gazdasági tárca is közleményt adott ki, és elismerte, hogy az intézkedések nem hozták meg a várt eredményeket. Ezzel együtt újra jelezték, hogy a jövőben mindenképpen törvényesíteni fogják a jelenlegi gyakorlatot, aminek több megoldása is lehetséges. Ezek között elképzelhető az önkéntes árbefagyasztás, az árlisták időszakos fixálása, valamint a közvetlen áremelések korlátozása.

Ezen intézkedésekkel kapcsolatban ugyanakkor a legnagyobb piaci szereplők változatlanul szkeptikusak, és attól tartanak, hogy a művi beavatkozás könnyen eltorzíthatja a reális piaci viszonyokat, és főként a nagy áruházláncoknak kedvez, miközben a kisebb üzletek jelentős veszteségeket szenvedhetnek el.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!