Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Egyre divatosabb a magyar beaujolais

Bár acéltartályokban egyre több bor érkezik az országba, hogy olcsó asztaliként kerüljön kedvelőihöz, a magyar borászok új piacot próbálnak teremteni a néhány hónapig fogyasztható újborokkal.


Létrehozva:

|

A bírálók dicsérik az idei borok eddigi versenyeire érkezett mintáit. Általános vélemény, hogy a legtöbb versenyre a tavalyinál nagyobb számú és jobb minőségű bort küldenek a nevezők. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára szerint mindebből az egész évjáratra még nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. Már csak azért sem, mert az idei borok versenyeire eddig csak a primőr italokat, a november, december elejére piacképes újborokat nevezték.

Az üzletágba kevesek csatlakozhatnak, ugyanis a húsvétig fogyasztható, friss ízű, általában illatos szőlőből készülő vörös-, rozé- és néha fehérborok készítéséhez drága pincészeti felszerelésekre van szükség. Mégis egyre többen vállalkoznak az újborok készítésére. A borászok körében is népszerűek ezek a nedűk, ők általában a "főkönyvelők borának" hívják, ugyanis az újbor hozza a szüret utáni első gyors segítséget. Ezek a borok egyébként az olaszok nouvojának vagy a franciák beaujolais-jának magyar megfelelői. (A boujolais speciális vörösbor, palackozásának, piacra dobásának idejét törvény is szabályozza. A franciák nagyon komolyan veszik a november harmadik csütörtökének éjfélére kitűzött időpontot, ezért valóságos országos népünnepély az új ínyencség éjféli kóstolója.)

A Magyar Borok Házában a Magyar Bor Akadémia által gondozott Év borásza cím odaítéléséről pénteken döntöttek. 2007-ben a kunsági borvidéken élő Frittmann János nyerte el azt a címet, amelyet a nyertes bortermelő időbeli korlát nélkül jogosult viselni, azonban a megválasztást követő egy év elteltével már csak a választás évének feltüntetésével együtt használhatja. A jelölés során 2007-ben az öt legtöbb szavazatot kapott borász: Frittmann János, kunsági borvidék, Konyári János, balatonboglári borvidék, Légli Ottó, balatonboglári borvidék, dr. Lőrincz György, egri borvidék, Szőllősi Mihály, ászár-neszmélyi borvidék.

Magyarországon az újborok divatja még csak fél évtizedre nyúlik vissza. A borászok szeretnék elérni, hogy az újborbontás ideje november 11-e legyen, s így összekapcsolható az egyre több helyen megrendezett Márton-napi, mezőgazdasági munkákat záró vigasságokkal.

A 2007-es évjáratot értékelő Horváth Csaba elmondta: ebben a szezonban is tovább folytatódik a szőlőtermelés és a borászat szétválása. Az egyre élesebb piaci versenyben ugyanis csak az egyre jobb minőségű borokkal lehet megmaradni. 2000 óta egymás után két egyforma időjárású esztendő nem volt. A változásokra a szőlő és a pincékben érlelődő bor is másként reagál. Minden évjárat más-más, szaktudást és meglehetős költséges technikai felkészültséget kíván. Vagyis a szellemiekben és anyagiakban gyengébb pincék gazdái egyre inkább csak szőlőtermelők lehetnek.

Az eddigi pincemustrák tanúsága szerint a még csak most érő borok a vártnál jobbak lesznek. Különösen azokban a pincészetekben, ahol a szüret időpontját nem a szőlő cukortartalmához, hanem az összegyűjtött savakhoz kötötték.

A piac alakításában azonban jelentős szerephez jut az import is. A HNT becslése szerint az idén már eléri a behozatal a 250 ezer hektolitert. A fogyasztás mintegy 6-8 százalékát kitevő,  elsősorban az asztali kategóriában megjelenő bor mennyisége önmagában még nem sok. Ugyanakkor veszélyes trendet ígér az, hogy egyre többen hoznak olcsó olasz borokat palackozóikba. Itt azután tisztán vagy keverve (cuveé), üvegbe vagy műanyag flaskába kerül, és valamilyen fantázianéven forgalomba hozzák. Akit az alacsony ár mellett a bor származási helye is érdekel, a címkén apró betűkkel az EU megjelölést találja.

A főtitkár importbecslését megalapozó KSH-adatok szerint az esztendő első felében 122 ezer hektoliternyi importbor érkezett az országba. Ez az előző év azonos időszakához képest 77 százalékos növekedést jelent. Ezen belül is a lédig borok behozatala nőtt – 143 százalékkal – leginkább. Nemcsak a mennyiség, hanem az importár is emelkedett 15 százalékkal. Ezzel együtt közel 30 százalékkal csökkent a palackban behozott külföldi borok mennyisége.

Bár az idén drágult a szőlő, de a borok árának általános emelkedésétől nem kell tartani. Horváth Csaba úgy véli, egyes pincészetek próbálkoznak ugyan a költségek növekedésének áthárításával, de a vásárlóerő csökkenése miatt a drágítást csak a keresett termékek esetén tudják elérni.

Forrás: Népszabadság

 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!