Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Egyelőre kevés jégkárt jelentettek be a termelők

Még nem lehet pontosan tudni, hogy az egy héttel ezelőtti viharok és jégverések mekkora kárt okoztak a földeken – mondta lapunknak Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcstermelői főbizottságának elnöke.

Létrehozva:

|

Véleménye szerint az év eleji enyhe idő még kiemelkedő jó termést jósolt, a virágzáskori hűvösebb, esősebb idő azonban már "realistábbá" tette a kertészeket. A fürtös meggyből például szerényebb termésre kell számítani. A kevéssé felkészült termelőket pedig emellett még az idén hamarabb jelentkező moníliafertőzés is sújtotta, ők nem is tudták megvédeni az ültetvényeiket. Ezzel együtt a tavalyinál mindenképpen jobb termésre lehet számítani, hiszen akkor mintegy 50 százalékos kiesést okozott a fagy.

Mivel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a mintegy 30 ezer hektár gyümölcsültetvény meglehetősen szétszórtan helyezkedik el, megeshet, hogy a gazda még nem is értesült róla, hogy esetleg kár esett a gyümölcsösében – mondja Magyar Miklós megyei vezető falugazdász. Majd csak június elején derül ki, mekkora termés várható a gyümölcsösökben, mivel most van a természetes hullás időszaka is. Békés megyében az eddigi ismereteik szerint nem okoztak komolyabb kárt a viharok, sem a búzában, sem a gyümölcsösökben, és eddig még egy termelő sem jelentkezett a hivatalnál emiatt – tudtuk meg Szabó Istvántól, a békési Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetőjétől. Várhatóan eltart egy ideig, amíg a gazdák fölmérik és jelzik a biztosítóknak kártérítési igényüket – már akinek van biztosítása.

Ráadásul a megyei hivatalok sem mindig értesülnek a károkról, mivel a jégkár kompenzálása nem tartozik a Nemzeti Agrárkár-enyhítési Alaphoz, azt üzleti alapon is lehet rendezni. Bár egy rendelet alapján ezt is be kellene jelenteni a hivatalnak, ezzel ritkán törődnek a gazdák. Ez azért is fontos, mert az elemi károk okozta hozamkiesést az alap is téríti – ha a gazda szerződött a vidékfejlesztési hivatallal és befizette a biztosítási díjat. Kocsis László, Csongrád megyei vezető falugazdász szerint a tavalyi fagy- és aszálykárok után sem változott érdemben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal szerződő termelők száma: tavaly mintegy 220-240 termelő fizette be hozzájárulását a kárenyhítési alapba, az idén pedig mintegy 20-30 új szerződést kötöttek. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!