Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Egy sor területet átszabhat tavasszal az országgyűlés

Államháztartási Hivatal, földgázliberó, energiapolitikai stratégia, fogyasztóvédelmi szabályok, valamint a 2009-es adótörvény – várhatóan ezek lesznek a legfontosabb törvények, amelyeket elfogadhat június végéig tartó ülésszakán az országgyűlés. Február-márciusban még kevés lesz az előkészített javaslat, májusra azonban már csúcsra jár a törvénygyár. 

Létrehozva:

|

Csak a hivatalos programot nézve nem ígérkezik izgalmasnak az országgyűlés tavaszi ülésszakának kezdete, ugyanis a kormány februárban csupán két törvényjavaslat elfogadását tervezi – derül ki a kormány féléves törvényalkotási programjából. (Az ülésszak nyitónapján, jövő hétfőn, azért nem fognak unatkozni a képviselők, mert ekkor esedékes az újbóli szavazás az egészségbiztosítási törvényről.) A két törvény egyaránt az 1 és 2 forintos érmék március elsejével tervezett kivonásával függ össze, e jogszabályokban rendezné a kormány a kötelező kerekítési szabályokat. Eszerint márciustól az állami szociális juttatásokat – ha készpénzben fizetik ki – csak felfelé lehet kerekíteni, míg a mindennapi kereskedelemben a számla végösszegét – és nem az egyes tételek árát – lehet a legközelebbi nullára vagy ötössel végződő számra kerekíteni.

Márciusban – ha valami csoda folytán sikerülne egyezségre jutni a Fidesznek és a kormánypártoknak – nem csupán az év egyik legfontosabb gazdasági törvénye születhetne meg. Ekkor fogadtatná el ugyanis a kormány a költségvetési felelősségről, a költségvetési hivatalról szóló, kétharmados többséget igénylő jogszabály-módosítást, amely örök időkre kizárná az államháztartási túlköltekezés kialakulását. Ugyanebben a hónapban a parlament már bőszen tárgyalni fogja a már beterjesztett, 2020-ig szóló energiapolitikai koncepciót, illetve a földgázpiaci liberalizációról szóló törvényt, ezek elfogadása áprilisra várható.

Szakítva a korábbi évek gyakorlatával, a kormány szándéka szerint a jövő évi adótörvények elfogadására nem az utolsóelőtti pillanatban kerül sor, hanem még ebben a félévben. A kormány áprilisra ígéri legújabb ütemtervében a 2009-es adótörvényeket, amelyekkel szemben még egy évvel ezelőtt komoly igényeket támasztott a szakmai közvélemény, mert az ígéretek szerint a 2006-os megszorítások után 2009 lett volna a nagy adóreform éve. Azóta a jócskán visszavett ígéretekből elfogyott a nagy és az adóreform is, a kormányzati nyilatkozatok szerint szerkezeti változtatásokra, súlypontáthelyezésre számíthatunk az adójavaslatban.

Májusra és júniusra marad a jogalkotási program fele, összesen húsz törvény. Ezek között két, egymással részben összefüggő nagy terjedelmű jogszabály elfogadása várható. Az egyik az élelmiszerlánc biztonságáról szól, a másik a fogyasztóvédelmi és reklámtörvény együttes EU-harmonizációs átszabását szolgálja. E törvények módosítása után egységesül a teljes fogyasztóvédelem, egyértelmű lesz a feladatok megosztása a hatóságok közt. A panaszos bármely hivatalhoz fordul, a problémáját automatikusan az illetékes hatósághoz küldik. Szigorodnak a szankciók is: először beszedik az árukat és csak azután kezdődik a vizsgálat. Ráadásul a fogyasztóvédelmi, élelmiszer-egészségügyi büntetések nem csupán a szabálysértés mértékétől, hanem a felelős gazdasági erejétől is függenek majd – vagyis hasonló vétségért más-más összegű büntetésre számíthat a sarki közért és a szupermarketlánc.

Ugyancsak a véghajrában várható a közbeszerzési törvény módosítása, egy új jogszabály pedig az egészségbiztosítás által folyósított pénzbeli ellátások szabályait foglalná keretbe.

Az Államháztartási Hivatallal összefüggő szabályozásokon kívül több kétharmados törvény módosítását is tervezi a kormány. Az Alkotmánybíróság határozata szerint a parlamentnek választási és népszavazási szabályokat kell pontosítania – ezekben egyezség várható. Nagy kérdés, hogy mi lesz az új titoktörvény sorsa, amely az eddig kiszivárgott információk szerint azokat is büntetné, akik államtitoknak minősülő adatot hoznak nyilvánosságra – szemben a jelenlegi szabályozással, amikor csak a kiszivárogtatót sújthatják szankciók. 

 Nem a törvényalkotási program végrehajtásával kezdődik meg február 11-én a 2008-as parlamenti ülésszak, hiszen a „showt” a tavaly decemberben elfogadott, ám Sólyom László köztársasági elnök által visszaküldött egészségbiztosítási törvénnyel indul. A jövő hétfői ülésen négyórás záróvitát szentelnek a képviselők az ügynek – ez minden bizonnyal rekord lesz, ugyanis a formálisnak számító záróvitákat legfeljebb tíz percig szokták elhúzni a képviselők. A javaslatot nagy valószínűséggel megszavazza a kormánypárti többség, míg az ellenzék ellene voksol. (Ha a parlament újra elfogadja a törvényjavaslatot, azt már kötelező lesz aláírnia a köztársasági elnöknek.) Ezt követően döntenek a képviselők a Fidesz törvénymegerősítő népszavazásáról, az erre tett javaslat várhatóan nem kapja meg a többséget. A valódi évadnyitó két hét múlva lesz, amikor Gyurcsány Ferenc kormányfő megtartja szokásos évindító beszédét. 

Forrás: Napi Gazdaság – Papp Zsolt

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!