Agrárgazdaság
Egy éve volt 228 forint az euró
Kereken egy évvel ezelőtt állított be a forint történelmi zárócsúcsot az euróval szemben, 2008 július 21-én mindössze 228,49 forintot kértek az uniós fizetőeszköz egységéért a bankközi devizapiacokon a kereskedés végén.
Bár a hazai deviza az évforduló előtti utolsó kereskedési napon több mint két egységgel javított az euróhoz képest, meglehetősen kicsi az esélye, hogy az egy évvel ezelőtti történelmi csúcs közelébe erősödjön ma. Hiszen hétfőn piaczáráskor annál nagyjából 45 forinttal drágábban, 273 forinton váltották az eurót. Persze ez még mindig sokkal kedvezőbb, mint a márciusi szintek. Akkor ugyanis történelmi mélyben járt a forint kurzus, március 5-én 316,41 forinton váltották az eurót a bankközin, amire még nem volt példa – ahogy az alig néhány hónappal azelőtti 228,49 forintos árfolyamra se.
Hogy mi vezetett tavaly nyáron az extrém erős forint kialakulásához? Elsősorban az nyitotta meg a forint előtt a kaput, hogy míg a többi régiós deviza folyamatosan erősödött az elmúlt években az euróhoz képest, addig a forintot a jegybanki sávrendszer stabilan a 240-324 egységes váltási szintek között tartotta.
Illetve elsősorban az alsó sávhatár felett, mivel 2004 és 2008 februárja között – amikor is eltörölték a határokat – a forint csak elvétve tartózkodott az euróval szemben a 282 forintos sávközép felett, az alsó határt viszont 2004-ben, és 2006-ban is többször igencsak megközelítette.
Az eltörlésben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány egyetértett tavaly februárban, a jegybank pedig külön üdvözölte, mivel így – saját bevallása szerint – könnyebben tud az elsődleges céllal, az infláció lehorgonyzásával törődni.
Ráadásul a forintnak kedvezett akkor még a válság keményebbik részének kitörése előtti légkör is. Továbbá a válság azon szakaszában a jegybankok még nem csökkenteni kezdték irányadó rátáikat, hanem a hitelezés túlpörgését regisztrálva világszerte emelték őket. Az Európai Központi Bank (EKB) csak júniusban emelt egy egyhe 25 bázispontosat, amivel 4,25 százalékon tetőzött az irányadó rátája a kamatcsökkentési periódus megkezdése előtt.
Ezzel szemben Magyarországon a jegybank 2008 tavaszán több lépésben összesen 1 százalékponttal emelte az irányadó kamatszintet, emiatt nőtt a két deviza kamatkülönbözete, ami az akkor még nem extrémen kockázatkerülő befektetői környezetben szintén kedvezett a forintnak.
És hogy mi vezetett a gyors leértékelődéshez? Első nekifutásra már 2008 őszén 280 forintig értékelődött fel az euró, amit a Lehman csőd, és az azt követő globális tőkepiaci pánik mellett spekulációs támadással – a Deutsche Bank és más magyar bankok közötti elszámolási vita kapcsán – is magyaráznak. Akkor a magyar jegybank a forintot védve – a spekulációt megdrágítva – 300 bázispontos rendkívüli kamatemeléssel reagált.
Ennek rövidebb távon meg is lett az eredménye, hiszen a forint rövid időre visszakerült a 260 egységes váltási szint alá is az euróhoz képest. De nem tartott sokáig a nyugalom, mivel a tavaly novemberben államcsődöt jelentett izland, és sokáig Magyarországra, mint a következő csődbe kerülő országra tekintettek. Aztán hiába kaptuk meg az IMF hitelt, hiába bizonygatták elemzők, politikusok, és a jegybank elnöke is, hogy Magyarország bizony nem Izland a forint csak gyengült egészen márciusig.
Persze ehhez szükség volt arra is, hogy – ha csak rövid időre is – a válság középpontjába kerüljön a régió, a nyugati bankok leányainak túlzott hitelezése kapcsán, és arra is, hogy Magyarország bizonyuljon Kelet-Közép-Európa legsérülékenyebb államának. Aztán márciusban a 310 forint feletti euró elérésekor a jegybank bejelentette, hogy minden monetáris eszközzel – tehát a direkt devizapiaci vásárlással is védi a továbbiakban a magyar devizát. Aztán néhány nehezebb hét, és az MNB beavatkozása után magától is fordult a piaci hangulat – amely legjobban a részvénypiacok szárnyalásán volt látható -, és eltűnt a nyomás a forintról.
És hogy mi várható a tegnap 273 forint környékén járó kurzustól? Egyre csökken a W-alakú recesszió esélye a világgazdaságban, így aztán valószínűleg nem éri újabb a tavaly őszi, idén tavaszihoz hasonló sokk a magyar devizát, vagyis nem kell ismét a 300 forintosnál is drágább euróval küzdeni. Ha pedig lesz korrekció, akkor sem valószínű, hogy Magyarországot ismét kipécézik a régióból, hiszen sokat javult az ország sérülékenysége a tavaly őszi állapotokhoz képest.
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen