Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Egekben az élelmiszerárak

Árupiac. Brutális magasságokba emelkedtek az idén az élelmiszerárak. A rizsé megduplázódott az elmúlt évben, és folyamatosan döntögeti saját rekordjait: április 18-án százfontnyit már 24,67 dollárért adtak a chicagói árutőzsdén, de tegnap is 23,46-on forgott.

Létrehozva:

|

Ez a mostoha időjárási körülményeknek is köszönhető, az Egyesült Államokban ugyanis kiderült, hogy az intenzív esőzések miatt az idén a vártnál kevesebb gabonát sikerült vetni. Ez év április 20-ig a rizsnek csupán a 26 százalékát ültették el, holott ilyenkor már a gabona 43 százaléka a földben szokott lenni.

Csakhogy Thaiföld és Vietnam után az USA a világ harmadik legnagyobb rizsexportőre, azé a terményé, amely a fél glóbusz legfőbb táplálékának számít, ennek pedig komoly következményei lettek. „A késlekedés világszerte élelmiszerhiányhoz vezetett” – mondta a Bloomberg hírügynökségnek Sigemoto Takaki, a tokiói Okachi & Co. brókercég elemzője. A rizstermés csökkenésének a veszélye miatt több országban jelentős gazdaságpolitikai intézkedéseket kellett hozni. Vietnam, Kína, Egyiptom és India mérsékelni kezdte rizsexportját, hogy biztosítsa a helyi lakosság élelmiszer-ellátását és letörje az emelkedő árakat, amelyek Haitiban és Egyiptomban már így is zavargásokhoz vezettek. Az élelmiszerválságnak végül néhány hét alatt még azt is sikerült elérnie, amiért a dohai kerekasztal-tárgyalásokon hoszszú éveken át hiába fáradoztak a politikusok: a fejlődő országok többsége eltörölte vagy csökkentette importvámjait.

Bár a rizstermés sorsa még kérdéses, a kukoricával és a búzával kapcsolatban már bizakodóbbak a farmerek. Az Egyesült Államok kukoricaövezetében kedvezőbbre fordult az időjárás, az utóbbi napokban kevesebb eső esett, és talán a vetés is felgyorsulhat. Ennek megfelelően a termények ára is csökken. A kukorica április 17-én még rekordáron, vékánként 6,23 dolláron forgott, ez egy év alatt 60 százalékos drágulást jelentett. A júliusi határidős tengeri azonban tegnap már vékánként csak 5,925-en zárt Szingapúrban, ez 0,2 százalékos esést jelent hétfő óta. Napközben egyébként a termény ára 5,9075–5,9925 dollár között ingadozott.

A búza ára is mérséklődött az elmúlt napokban. A magyarok kedvenc kenyérgabonája júliusi szállításra tegnap már csak 8,75 dollárba került vékánként Szingapúrban, 2,9 százalékkal kevesebbe, mint hétfőn. A gabona februári 13,495 dolláros rekordára óta 37 százalékkal lett olcsóbb, igaz, még így is 72 százalékkal kerül többe, mint tavaly ilyenkor. A csökkenés egyik oka, hogy a tavasszal vető kanadai farmerek a rekordárakat látva úgy döntöttek, az idén a tervezettnél 16 százalékkal több búzát vetnek. A világ második legnagyobb búzaexportőrének számító észak-amerikai országban 25,1 millió hektárt vetnek be a tavalyi 21,6 millió után.

A szójabab ára is csillapodni látszik. A júliusi szállítású termény vékánkénti ellenértéke 0,6 százalékkal, 13,3825 dollárra korrigált tegnap a hétfői 3,4 százalékos esés után. A mostani ár 16 százalékkal alacsonyabb a március eleji rekordnál, amikor 15,8625 dollárt is elkértek a hüvelyes növény vékájáért.

Az élelmiszerárak emelkedése egyébként nem csak a fejlődő országokban okoz problémát: az amerikaiak sem örülnek, hogy szaporodnak a napi kiadások. A tengerentúli politikusok és mezőgazdasági szakemberek ezért folyamatosan támadják a spekulánsokat, mondván: az ő lelkükön szárad, hogy így elszálltak az élelmiszerárak. Az amerikai hatóságok azonban nem értenek egyet ezzel, és a héten tervezik bejelenteni, hogy az élelemiszerárak emelkedéséért nem a hedge fundok és a tőzsdei spekulánsok a felelősek – írja a Financial Timesra hivatkozva a Bloomberg.

Az amerikai árutőzsdei szövetség egyébként azt tervezi, hogy összeül a farmerekkel és a kereskedőkkel, hogy az élelmiszerárakról tárgyaljon. „Nem sokat várunk ettől a megbeszéléstől” – mondja Sugata Suji, a tokiói Mitsubishi brókercég kutatási igazgatója, hozzátéve: ez a tárgyalás is nyilván hasznot hoz majd néhány befektetőnek.

Hogy mire jutnak, még nem tudni: egy biztos, ezen termények iránt folyamatosan bővül az igény. A dél-koreai kormány épp most vásárolt 150 ezer tonnányi genetikailag nem módosított szójababot egy tenderen, mivel másképp képtelen elegendő terményhez jutni. Egyiptom tegnap vett 80 ezer tonna búzát egy tenderen, Japán holnap szeretne 88 ezer tonna gabonát vásárolni, ebből 21 ezer tonnányit az Egyesült Államoktól, Jordánia legnagyobb állami gabonavásárlója pedig május 7-én szállíttatna le 100 ezer tonna búzát.

Milliárdok az új élelmiszeralapokban
Az emelkedő élelmiszerárak már a magyarországi befektetők érdeklődését is felkeltették. A K&H Alapkezelő már több élelmiszerekbe fektető tőke- és hozamvédett alapot indított. A legutóbbi ilyen alapok jegyzése tegnap zárult le.

A K&H fix plusz élelmiszer 2 származtatott alapnál több mint 2 milliárd forintnyi befektetési jegyet jegyeztek le a befektetők, a K&H tőkevédett élelmiszer származtatott alapba 1,4 milliárd forintnyi tőke áramlott.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!