Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Drágulnak a fűszerek is

Az elmúlt két évben robbanásszerű áremelkedés volt a borspiacon: a korábbi stabil, tonnánként 1500-1700 dolláros árszint egészen négyezerig emelkedett – a folyamat okaira a fűszergyártó cégek azóta sem találtak igazi magyarázatot, mivel sem a termelői, sem a fogyasztói kereslet oldaláról nem tapasztaltak komolyabb változást.

Létrehozva:

|

Iparági becslések szerint a világ borsfelhasználása egyébként évi 305 ezer tonna körül alakul.

Várhatóan az idén is folytatódik a tendencia, ami előbb-utóbb megjelenik a hazai fogyasztói árakban. A világ 259 ezer tonnára becsült borstermelésének harmadát adó Vietnam termelői szövetsége a napokban jelentette be, hogy az idén a tavalyinál kisebb volt a betakarított termés: 87 ezer tonna a 2007-es 90,3 ezer tonna után. Az árakat azonban nemcsak a vietnami termés mennyisége befolyásolhatja: az ugyancsak jelentős exportőr Indonéziában, Malajziában, Brazíliában és Srí Lankán például még csak most indul a betakarítás; jelenleg jók a terméskilátások, bár a tavalyit meghaladó termésről egyik országból sem érkezett hír.

Bizonytalan az egész borspiac, egyik meghatározó szereplő, gyártó sem tudja, mire számíthat – mondja Imre József, a Szilasfood Kft. ügyvezető igazgatója. Bár a kereskedelmi láncok árképzésükkel, érdekérvényesítő képességükkel és a saját márkás termékekkel hatásosan tompítják az alapanyag-drágulások hatásait a fogyasztói árakban, hosszabb távon az árak valószínűleg követni fogják az alapanyagköltségek drasztikus növekedését.

Igaz, az AC Nielsen Piackutató Kft. legutóbbi, 2007-2008. december-januárban elvégzett felmérése szerint a mono (egyfajta)-fűszerek körében az utóbbi időben csökkent a kereskedelmi márkák piaci részesedése: legutóbb 37, egy évvel korábban pedig 47 százalék volt. Az ügyvezető szerint további áremelkedésekre lehet számítani a bors hazai fogyasztói árában. Mivel azonban a bors alaptermék, gyakorta maga után húzza a többi fűszer árát is. A mostani forinterősödés pedig csak pillanatnyi könnyebbséget jelent az importbeszerzések esetében – teszi hozzá az ügyvezető. 

Elsősorban a paprika és a fűszerkeverékek kiskereskedelmi forgalma nőtt 2007. február és 2008. január között. Ugyanakkor értékben a fűszer kategória bolti eladásai 9 százalékkal bővültek és túllépték a 16 milliárd forintot. A fűszereken belül mennyiségben 61, értékben 62 százalék jutott a monofűszerekre, míg a többi a keverékekre – állapította meg legutóbbi felmérésében az AC Nielsen Piackutató Kft. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!