Agrárgazdaság
Drágításra készül a húsipar
Mintegy 8-10 százalékos élelmiszer-drágulást vár az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (Éfosz), szemben a múlt évi 11,5 százalékkal – mondta el Folláth Györgyné, az érdekképviselet főtitkára.
A hazai vállalatok – leginkább a mezőgazdasági nyersanyagokat feldolgozó cégek – legnagyobb gondja, hogy költségeik már európai színvonalúak, de azt csak részben tudják érvényesíteni a fogyasztói árakban. Tavaly az agrártermékek több mint 30 százalékkal drágultak, miközben az ipari átadási árak ennél jóval kisebb mértékben, 8,4 százalékkal emelkedtek. Így a fogyasztói árak 11,5 százalékos múlt évi növekedése részben a kereskedelmi haszonrés bővüléséből származott.
Az Éfosz szerint az élelmiszerár-emelkedést leginkább a húsipari termékek gerjeszthetik, mivel ezeknél tavaly óta alig sikerült valamit érvényesíteni a takarmány- és élőállatár-drágulásból. Kovács László, a Pick Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a húsipar „halálát” jelentheti, ha rövid időn belül nem sikerül továbbhárítani a mintegy 20 százalékos sertésár-növekedést. A hazai alapanyaghiány miatt a cégek egyre több importra kényszerülnek, miközben belpiacuk is szűkül. A Picknek ugyanakkor az export növelése révén tavaly sikerült nyereséggel zárnia az évet – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
A baromfiipari vállalkozásoknál egyértelműen veszteséget okoz a mai piaci helyzet – közölte Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Hozzátette: a cégek a csirketermékeknél május elején 5 százalék körüli áremelést értek el, a pulykaáruk pedig várhatóan a hónap végén drágulnak hasonló mértékben. A „nullszaldós” feldolgozáshoz ugyanakkor további 5-6 százalékos drágulásra lenne szükség, és ez a nyár közepére várható. Szakértők szerint a hazai piacon további teret hódíthat az import, mivel – a gazdaságtalanná vált termelés miatt – jelentős állománycsökkenés következhet be.
A gabonafélék – a tavalyi árrobbanásuk után – az idén fékezhetik a drágulást, mivel az össztermés – az agrártárca előrejelzései szerint is – kétszer nagyobb, 15-16 millió tonna lehet. E prognózis ugyanakkor – állítja Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára – szakmailag nem teljesen megalapozott, mivel a takarmánykukorica esetében a nyári időjárás lesz a perdöntő. A kalászosoknál azonban már most valószínűsíthető a jó termés, így 40-45 ezer forint körüli tonnánkénti árakra lehet számítani, szemben a 60 ezret is meghaladó tavalyi árszinttel.
A visszarendeződés csökkentheti a nyomást a malomiparon, amely a mára kialakult, 82–88 forintos kilónkénti átadási zsákosliszt-árak stabilizálódásával számol. Lakatos Zoltán, a Hajdúgabona Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint az év végéig nem várható jelentős áremelés. A sütőipar elsősorban a lisztköltségtől teszi függővé további lépéseit, de az már most biztosra vehető, hogy a kenyérárak az aratás után sem csökkennek – mondta Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke. Az iparágnak nem kedvez az alapanyag-drágulási hullám, mivel „présbe kerül” az élelmiszer-kereskedők ellenállása miatt. Ezért az ágazatban – főként a kisebb pékségeknél – újabb üzembezárások jöhetnek.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen