Agrárgazdaság
Csak a takarékosság segít
Az energetikában a takarékosság és a megújuló energiaforrások fokozott kiaknázása, az agrárszektorban pedig a piaci mechanizmusok további erősítése lehet a válasz az árak elszabadulására – derül ki azokból a javaslatokból, amelyeket az Európai Bizottság illetve a tagállamok kormányai készítettek a csütörtökön kezdődő EU-csúcsértekezletre.
A csúcson a G8 hét végén rendezett pénzügyminiszteri értekezletéhez (VG, június 16., 4. oldal) hasonlóan kiemelt figyelem jut a világgazdasági kilátásokat egyre inkább beárnyékoló inflációs folyamatokra.
Ez a legfrissebb európai adatok fényében feltétlenül indokoltnak tűnik. Az Eurostat tegnap közzétett számaiból kiderül, hogy májusban a vártnál is nagyobb mértékben gyorsult a fogyasztói árak emelkedése: az euróövezetben az áprilisi 3,3 után (az előzetesen becsült 3,6-del szemben) 3,7, az unió egészében pedig 3,9 százalékos inflációs rátát mértek. A tagországokban több évtizedes rekordok dőlnek meg, és Joaquín Almunia pénzügyi biztos szerint a valutaunióban aligha lesz tartható az év egészére várt 3,2 százalékos átlag.
A drágulás háromnegyed részéért az élelmiszerek és az energiahordozók felelősek, ugyanakkor a vállalatok árpolitikája és a munkaerőköltségek alakulása alapján elemzők arra számítanak, hogy a maginfláció is emelkedni fog a következő hónapokban. Az EKB vezetői is egyre többször utalnak a „második körös” infláció – tehát az ár-bér spirál felpörgésének – veszélyeire. A piacok éppen ezért azt valószínűsítik, hogy július elején 4-ről 4,25 százalékra emeli irányadó kamatlábát a frankfurti intézmény, és egyesek szerint további emelésekre is van kilátás az év hátralévő részében. A monetáris szigorítás persze a lehető legrosszabb hír az egyébként is gyenge gazdasági növekedés szempontjából – nem véletlen, hogy a G8 pénzügyminiszterei a világgazdaságra leselkedő legnagyobb veszélyként aposztrofálták az inflációt.
Jóllehet a hetek óta tartó tiltakozások miatt egyre több EU-tagország jelent be az üzemanyag-felhasználók terheinek csökkentését célzó intézkedéseket, a pénzügyminiszterek szeretnék elkerülni, hogy adócsökkentésekkel és más politikailag motivált lépésekkel torzítsák a piacok működését. Kizárólag olyan intézkedéseknek van létjogosultságuk, amelyek csak a valóban rászorulókat érintik, és időben korlátozottak – áll a június eleji Ecofin-ülésen kiadott közleményben. Közép- és hosszú távon a inkább a szerkezeti átalakításoktól várnak enyhülést. Az uniós agrárszektorban az elmúlt évek reformlépéseit követve tovább kell erősíteni a piaci mechanizmusokat, az energetikában pedig az eddiginél hatékonyabb áfa- és egyéb jogszabályokkal kell fellépni.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen