Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Burgenlandban is készíthetnek soproni bort

Egy hamarosan életbe lépő tárcaközi egyezménynek köszönhetően Ausztriában is feldolgozható lesz a soproni borvidékről származó szőlő – már csak a két agrárminiszter aláírása hiányzik.

Létrehozva:

|

Az egyezmény lehetővé teszi, hogy a határon túl e szőlőből előállított minőségi borokat soproni borként forgalmazzák majd – tudta meg a Napi. Vagyis az osztrák feldolgozók használhatják a Soproni földrajzi árujelzőt. Az uniós és a magyar borjog is lehetővé teszi, hogy a meghatározott termőhelyen termelt szőlő nemcsak egy adott borvidéken, hanem a hasonló klimatikus adottságokkal bíró szomszédos termőhelyen is feldolgozható bizonyos körülmények között – mondta lapunknak Nyitrai Zoltán, az FVM jogi főosztályának munkatársa. Szavai szerint Burgenland e feltételeknek megfelel, és az osztrák borászatok vállalták, hogy végig betartják a magyar előírásokat – ezt a magyar és az osztrák hatóságok közösen ellenőrzik majd – és végül a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Borminősítő Igazgatóságának vizsgálata dönti el, hogy a késztermék megfelel-e a magyar jogszabályoknak és a földrajzi árujelző termékleírásában szereplő minőségi követelményeknek.

 

A megállapodás egy borpiaci évre szól, mivel 2009 augusztusától életbe lép az EU borpiaci reformjának második üteme, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben a borvidékek önállóan, állami közreműködés és jóváhagyás nélkül együttműködjenek hasonló célból. Az ellenőrző kapacitásokkal várhatóan nem lesz gond, hiszen a bor-forgalombahozatali járulékból neki járó 40 százalék révén többletforrásokhoz jut az MGSZH is – tudtuk meg Gál Pétertől, az FVM agrárpiaci főosztályának szakreferensétől.

Az egyezményt a Soproni Hegyközségek Tanácsa kezdeményezte és várhatóan mindkét fél nyer vele. Az idén országszerte csökkennek a szőlőfelvásárlási árak, több borvidéken is értékesítési gondokról hallani, a soproni termelők azonban új felvásárlókat találhatnak és jobb árakat érhetnek el. Az már biztos, hogy a szentmargitbányai (St. Margarethen) pinceszövetkezet az idén mintegy 100 vagon, hozzávetőleg ezer tonna, a soproni borvidéken termett szőlőt dolgoz majd fel – írta a Kisalföld. Az azonban, hogy a termelők mennyire járnak jól ezzel, csak a jövő év elején derül ki. Az osztrák feldolgozási rendszer szerint ugyanis a termelőkkel csak a bor értékesítése után számolnak el. A költségeket levonják, a hasznot pedig a pinceszövetkezet tagjai között szétosztják. A finanszírozási gondokkal küzdő termelők kétszázalékos kamattal vehetnek fel hitelt a tavaszi munkák elkezdéséhez.

Molnár Tibor, a Soproni Hegyközség elnöke szerint a térségben évről évre egyre kevesebb szőlőt vásárolnak fel, ráadásul a termés felét már eddig is más borvidéken dolgozták fel. Ausztriában kedvezőbbek az adózási feltételek és a támogatás is nagyobb. Emellett az osztrák pinceszövetkezetnek biztos felvevőpiacai vannak – véli Gál.

 

Az egyezmény kínálta lehetőséggel az a soproni borvidéken gazdálkodó élhet, aki a saját földjén termelt szőlőt szeretné értékesíteni

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!