Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Biztosan drágulnak a nemzetközi élelmiszer árak

Nagy volumenben áramlik a tôke az árupiacok felé az amerikai gazdasággal kapcsolatos recessziós félelmek és az értéktőzsdei esések hatására – állapítja meg az Ecostat legfrissebb tanulmánya.

Létrehozva:

|

2008-ban az energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak további növekedésére, fokozott globális inflációs nyomásra lehet számítani, az erőteljes keresletnövekedés mellett a kínálati oldal szűkössége lesz jellemzô az árupiacokra.

Ameddig az amerikai gazdaság és a dollár gyengélkedése tart, a spekulatív tôke várhatóan tovább emeli az árakat, így idén 95-105 dollár közötti átlagos olajár is elképzelhető.

Az amerikai fogyasztásban jelentős importhányad miatt a kínai gazdaság növekedése is mérséklődik, ezért nemcsak az amerikai piacnak lesz szüksége idén kevesebb olajra, hanem Kínának is. Eddig a magasabb energiaárak a vártnál kevésbé fogták vissza a felhasználást. Elsôsorban a kőolaj, mint ipari nyersanyag iránti keresletcsökkenésre lehet számítani. Az üzemanyag és fűtőolaj iránti igények rövidtávon vélhetően nem fognak lényegesen csökkenni a recesszió hatására sem.

Az elmúlt években tapasztalható olaj- és földgázárak meredek emelkedése a szén, mint alternatíva felé terelte a figyelmet, ami az árak dinamikus emelkedésében is megmutatkozik (februárban rekordszintre, tonnánként 145 dollárra nôtt a szén ára). Az energiaforrás iránti kereslet – fôként Ázsia részérôl – jelentősen nőtt, emellett bányabalesetek és kitermelési nehézségek is az árnövekedés irányába hatottak. Az árrobbanás az elektromos áram és az acél drágulásán keresztül idôvel elkerülhetetlenül átgyűrűzik más termékek árába is.

A FAO becslése szerint 2008-ban a világ élelmiszerkészletei 25 éves mélypontot érhetnek el a klímaváltozás, a bioüzemanyagok térnyerése, a magas kőolajár, az egyre növekvô globális kereslet (főként Kína és India részérôl) és az élelmiszer-tartalékok csökkenése miatt. Tavaly átlagosan 23 százalékkal növekedtek az élelmiszerárak 2006-hoz képest. A búza 42 százalékkal, a tejtermékek 80 százalékkal, a növényi olajok 50 százalékkal kerültek többe. A szervezet szerint idén januárban a nemzetközi gabona – árak 83 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A FAO elemzői szerint a következő 10 évben biztosan számolni kell az élelmiszerek további drágulásával.

Forrás: Napi Online

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!