Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Bejelentették a World Food Prize idei díjazottait

Az amerikai Külügyminisztérium Benjamin Franklin termében rendezett fogadás keretében 2008. június 13-án bemutatták a mezőgazdaság és élelmiszeripar 250.000 $-os Nobel-díja, a World Food Prize idei díjazottait.

Létrehozva:

|

A kitüntetést megosztva két korábbi kongresszusi képviselő – Robert Dole (republikánus – Kansas) és George McGovern (demokrata – South Dakota) – veheti át, akiknek a nemzetközi iskolai étkeztetés elősegítése érdekében kifejtett tevékenységét jutalmazták. Valószínűleg nem véletlen, hogy a jelenleg tapasztalható élelmiszerválság idején olyan amerikaiak kapják a díjat, akik az élelmiszersegélyezésben játszottak kiemelkedő szerepet. A kitűntetést a díjazottak idén októberben a szokásokhoz híven egy Des Moines-ben tartandó ünnepség keretei között vehetik át.  

A World Food Prize-t 1986-ban hozták létre azzal a céllal, hogy olyan kimagasló, különösen jelentős és egyedi eredményeket ismerjenek el, amelyek a világ élelmiszerellátásának minőségét, mennyiségét és hozzáférhetőségét javítják. Évente október 16-tól április 1-jéig a világ minden részéről privát és nemzetközi szervezetek állíthatnak jelölteket az élelmiszerlánc bármely szakaszában elért eredmények alapján. Ilyen területek lehetnek például a víz- és talajvédelem, növénytan, állattan, élelmiszertudomány és -technológia, táplálkozás, vidékfejlesztés, marketing, természetvédelem, szállítás, élelmiszersegélyezés vagy a közgazdaságtan.

A díjazottat a Bíráló Bizottság választja ki, melynek összetétele – az elnökön kívül – nem kerül nyilvánosságra. Az állandó elnök a Nobel békedíjas dr. Norman E. Borlaug. Az alapszabály értelmében a Bíráló Bizottság törekszik arra, hogy az élelmiszerlánc minden eleme részesülhessen a kitüntetésben, ne alakuljon ki túlsúly valamilyen témakör javára. Az eddigi díjazottak az alábbi országokból/nemzetközi szervezetekből kerültek ki: Banglades, Brazília, Kína, Kuba, Dánia, India, Mexikó, Sierra Leone, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok és az ENSZ.

 
Az idei díjazottak a kitüntetést elsősorban a McGovern-Dole Nemzetközi Iskolaétkeztetési Programnak köszönhetik. A Programot kísérleti jelleggel 2000-ben hozták létre a két szenátor kezdeményezésére, 2002-től pedig törvény biztosítja permanens jellegét. 2000-től a McGovern-Dole Program 22 millió gyereknek biztosított élelmet 41 országban – többek között Afganisztánban, Kambodzsában, Eritreában, Ghánában, Malawiban, Libériában és Pakisztánban. A Program egyebek mellett körülbelül 14 %-kal járult hozzá az iskolák látogatottságának növeléséhez, és az iskolai étkeztetést világszintű prioritássá emelte.
 
A fogadáson elmondott beszédében John Negroponte külügyminiszter-helyettes a globális élelmiszerár-növekedést korunk egyik nagy kihívásának nevezte. Kiemelte, hogy a válság a szegény országokat érinti a legérzékenyebben, ahol jövedelmük nagy részét- egyes régiókban – 60-80 %-át is – élelmiszerre költik. Az élelmiszerválság fő okaként 3 tényezőt emelt ki:
  1. szárazság és időjárási katasztrófák a világ jelentős élelmiszertermelő régióiban,
  2. folyamatos keresletnövekedés,
  3. emelkedő energiaköltségek.
Hátrányosnak tartotta továbbá az egyes országok által bevezetett exportkorlátozó intézkedéseket is. Negroponte kiemelte, hogy sok fejlődő országban alacsony a mezőgazdaság növekedése, amely elsősorban a hiányzó befektetéseknek köszönhető. Elmondta, hogy reálértékben az élelmiszerárak nem érik el a 70-es évek szintjét, a mostani áremelkedést 30 éves alacsony árszint előzte meg. Hozzáfűzte, hogy a világ gabonatermelése csak 3 %-kal bővült 2005 óta, míg a kereslet ennek duplájával. Kiemelte, hogy Bush elnök év elején pótlólagos 770 millió $-t kért a Kongresszustól élelmiszersegélyezésre.

Negroponte véleménye szerint a válság megoldásának egyik fontos eszköze az afrikai élelmiszertermelés növelése, melyhez azonban világ többi részének segítségére és összefogásra van szükség. A külügyminiszter meggyőződését fejezte ki, hogy a jövő fenntartható élelmiszertermelése a tudományból (biotechnológiából) és a piacnyitásból (lásd Doha) fog származni. Ezért különösen fontosnak tartja a biotechnológiai (GMO) növények kereskedelmét korlátozó piaci akadályok lebontását. A bioüzemanyagokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy kis hatással bírnak az élelmiszerár-növekedésre, amit a cellulóz alapú üzemanyagok elterjedése tovább fog csökkenteni.

Forrás: FVM – Dr. Tóth Attila

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!