Agrárgazdaság
Az USA éves kereskedelmi jelentéseinek mezőgazdasági vonatkozású megállapításai
A jelentés kiemeli a 2007. májusában a Kongresszussal megkötött Kétoldalú Kereskedelempolitikai Egyezményt, mely többek között a Peruval megkötött FTA nagy támogatottságát is eredményezte. A Bush-kormányzat prioritása 2008-ra a Kolumbiával, Panamával és Dél-Koreával[3] megkötött FTA-k ratifikáltatása, melyeket biztonságpolitikai szempontból is fontosnak tartanak. Valószínűleg 2008-ban sikerül Malajziával is megkötni a tárgyalás alatt álló FTA-t, és a kormány tervezi a Thaifölddel megrekedt szabadkereskedelmi egyezmény újranyitását is.
Sertéshús esetén kiemeli a magas vámszintet, a TRQ komplexitását és egyéb SPS akadályokat (trichinae, patogén redukciós kezelés tilalma), melyek komoly kereskedelmi akadályt képeznek az amerikai export előtt, és amelyek eltörlése továbbra is a Bush kormányzat egyik prioritása.
-
USA-EU boregyezmény: a hatályos borkereskedelmi egyezmény további tárgyalása szükséges, mert az új amerikai borkészítési eljárásoknak nem biztosít automatikusan zöld utat, és a hagyományos kifejezések (traditional terms) használatával kapcsolatban is csak átmeneti megoldást kínál.
-
banán: az USA szerint az EU banánrendtartása a GATT Egyezmény I. és XIII. cikkeibe ütközik, ezért eljárást kezdeményezett a WTO előtt. Az amerikai érdek, hogy az EU minimálisan tartsa fenn a teljes piacrajutást a nem preferenciális országokkal szemben. Az USA közvetlenül nem exportál banánt az EU-ba, azonban több amerikai cégnek elég komoly érdekeltsége van a termelésben és a kereskedelemben is.
-
baromfi AMT (anti-microbal treatment): a jelentés kifogásolja, hogy az AMT-vel kezelt baromfi exportját több mint 10 éve akadályozza a körülményes európai büroktratikus döntéshozatal és a felesleges egészségügyi és élelmiszerbiztonsági vizsgálatok, pedig az EFSA[5] megállapította az eljárás biztonságosságát.
-
biotechnológiai termékek: az USA kifogásolja egyrészt az EU de facto moratóriumát új biotechnológiai termékek elfogadásával kapcsolatban[6], másrészt egyes tagállamok gyakorlatát, miszerint kizárják már elfogadott termékek kereskedelmi forgalmát a védzáradék alkalmazásával. GMO rizs esetén pozitív fejleményként értékelik, hogy 2008. februárjától az EU eltörölte a rizsszállítmányok érkezéskori vizsgálatának követelményét[7]. Az amerikaiak szerint a GMO termékekre vonatkozó nyomon követési és címkézési szabályok súlyos károkat okoznak az amerikai feldolgozóüzemeknek, mivel azoknak más címkézési alternatívák, vagy új, GMO mentes alapanyagok után kellett nézniük, amelyek általában drágábbak. Magyarországgal kapcsolatban a jelentés kiemeli, hogy kiterjedt biotechnológiai kutatások folynak az országban, de a kormányzat adós az EU biotechnológiai joganyaga végrehajtási szabályainak meghozatalával. Megemlíti, hogy 2005. óta a MON810-es kukorica teljes tiltólistán van hazánkban.
-
növekedési hormonok: az EU a ’80-as évek óta tiltja az állattenyésztésben a növekedési hormonok használatát. Mivel ez általánosan elterjedt az USA-ban, így az amerikai marhahús gyakorlatilag ki van zárva az európai piacról. Egy 1999-es WTO döntés alapján az USA 116,8 millió $ értékig szankciót alkalmaz az EU-val szemben. 2003-ban az EU némiképp módosította a szabályozását, azonban az USA ezt nem tartotta elégségesnek. A 2008. március végén a témában nyilvánosságra hozott legújabb WTO döntés az amerikaiaknak adott igazat.
-
állati melléktermékek: amerikai részről kifogásolják, hogy a 1774/2002/EK rendelet hátrányosan befolyásolja egyes emberi fogyasztásra nem alkalmas állati melléktermékek – szárított állateledel, faggyú, más állati fehérjetermékek, bőrök – kb. 100 millió dolláros kereskedelmét. Bár az EU 2007-ben kedvező szabályozást hozott állateledel tekintetében, az amerikaiaknak különösen fontos faggyú esetében egyelőre nem történt kézzelfogható előrelépés.
-
baromfi: az EU 1997. óta tilalmazza a baromfihús alacsony koncentrációjú patogén redukciós kezeléssel (pl. klór) történő mosását, ami komoly akadályt gördít az amerikai export elé. Az EFSA egy 2005-ös jelentésében az eljárást biztonságosnak találta, és a DG Sanco el is készített egy rendelettervezetet, azonban a témában még mindig nincs előrelépés, és a DG Environment a közelmúltban új tanulmány készítését tűzte ki célul, melyet az amerikaiak teljesen feleslegesnek tartanak. A Transzatlanti Gazdasági Tanács 2007. novemberi ülésén az EU kötelezettséget vállalt arra, hogy a kérdést a soron következő EU-USA csúcs előtt megoldja.
-
mycotoxinok: az EU mycotoxin szintjei mandula, földimogyoró ás búza esetén alacsonyabbak, mint az USA-é. Az USA célja, hogy az EU elfogadja az Amerikában végzett tesztelést és igazolást az exportszállítmányok beléptetéséhez, továbbá a CODEX keretein belül egységes nemzetközi standardok kialakítása.
zöldség-gyümölcs: bár az EU új zöldség-gyümölcs rendtartása eltörölte a termékpálya exporttámogatását, és 5 éves átmeneti időszak után termeléstől szétválasztva adja oda a feldolgozási támogatást, amerikai részről folyamatosan tartanak bújtatott támogatásoktól. Ezért e szektor monitoringját továbbra is kiemelt feladatnak.
Forrás: FVM – Dr. Tóth Attila
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen