Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az őszi búza egyharmadát aratták le Vas megyében

A 36 ezer hektáron elvetett őszi búza egyharmadát aratták le Vas megyében; hektáronként 4,1 tonna búza az átlagtermés, közel egy tonnával kevesebb, mint az elmúlt évben – adott tájékoztatást Márkus Antal, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) vezető főtanácsosa csütörtökön.

Létrehozva:

|

A csapadékos időjárás miatt három hetet kellett várni a gabona és a takarmány betakarításával; eddig a 150 ezer hektárnyi szántóföldek felén végeztek az aratással. A takarmánynövények hektáronkénti termésátlaga 4 tonna volt. A 17 ezer hektáros területen vetett repce termésátlaga idén 2,3 tonna volt, fél tonnával kevesebb, mint tavaly.
    
Márkus Antal növénytermesztési főfelügyelő elmondta; a kevés termés ellenére a gazdák hétről hétre alacsonyabb áron tudják eladni a gabonát és a takarmányt. A repce ára az elmúlt egy hónapban 85 ezer forintról 57 ezer forintra csökkent, a takarmányt – tritikálét, rozst, zabot – tonnánként 18-20 ezer forint közötti áron lehet értékesíteni. A jó minőségű étkezési búzáért is csak 24-28 ezer forint közötti árat ajánlanak a felvásárlók.
   
A főfelügyelő kitért arra is, hogy a gazdák szerint a felvásárlók "kartellbe" tömörültek, és megállapodtak, hogy minél alacsonyabb áron vásárolják fel a termést. A termelők egyelőre tárolják a gabonát, ugyanis a mostani áron csak veszteséggel tudják eladni. A búzatermesztés – ha mindent "beleadnak a földbe" – önköltségi ára hektáronként 160-180 ezer forint, ami 4 tonna termésátlagnál 60 ezer forint veszteséget jelent.
   
Márkus Antal hozzátette; augusztus végén már vetni kellene a repcét, de ha nem tudják eladni a termést, nem lesz miből finanszírozni a vetést, mert hitelfelvételre sincs lehetőség. A veszteségek miatt ezért gyakori, hogy a kisebb gazdaságok abbahagyják a termelést és eladják a területeiket. Vas megyében a szántóföldek közel harminc százalékán már külföldi piacokra termelnek, a területek 10-20 százaléka pedig már hivatalosan is külföldi tulajdonban van.
 
A növénytermesztési főfelügyelő beszélt arról is, hogy a falugazdászok most mérik fel, hogy az árvíz mekkora kárt okozott. A Rába-völgyben és a Csörnöc patak mentén közel 6-10 ezer hektárnyi területet borított el az árvíz. A hetekig víz alatt álló növények nagy része tönkrement, a kukorica megdőlt. Mintegy 2 ezer hektárnyi területen nem tudják learatni az őszi árpát és a repcét, mert még mindig vízben áll, vagy annyira sáros, nedves a talaj, hogy a mezőgazdasági gépekkel nem lehet rámenni.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!